Komplo teorileri virüsle mücadeleye zarar veriyor

Komplo teorileri virüsle mücadeleye zarar veriyor

Müzisyen Murat Kekilli’nin Twitter üzerinden yaptığı ‘sosyal deney’de ''Covid yalanına inanmıyorum'' ifadeleri sağlık çalışanlarının tepkisini çekti.

A+A-

Müzisyen Murat Kekilli’nin Twitter üzerinden yaptığı ‘sosyal deney’de  ''Covid yalanına inanmıyorum'' ifadeleri sağlık çalışanlarının tepkisini çekti. 

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, son günlerde koronavirüs ile ilgili giderek artan gerçek dışı iddiaların virüs ile mücadeleye ve aşılama çalışmalarına zarar verdiğini belirtti. 

Müzisyen Murat Kekilli’nin Twitter üzerinden yaptığı ''sosyal deney''edikkat çeken Özlem Akarken, “Toplumun sevdiği ve her kesim tarafından tanınan bir ismin, ‘Covid yalanına inanmıyorum’ ifadelerini kullanması pandeminin başından beri hayatlarını riske atan sağlık çalışanlarının mücadelesine zarar veriyor. Aşılama çalışmalarına duyulan güveni sarsıyor” dedi. 

Özlem Akarken, günlük vaka sayılarının, sağlık çalışanları üzerinde giderek artan bir baskı yarattığını ifade ederek, “Bir yıldan beri izinsiz ve insanüstü çabayla çalışan sağlık çalışanlarının enerjisi tükeniyor” dedi. 

Son günlerde koronavirüs ile alakalı artan komplo teorilerine değinen Özlem Akarken, “Koronavirüs pandemisi yakınlarını virüs nedeniyle kaybedenlerin acısı kadar gerçektir. Bilimsel temellere dayanmayan, akıldışı iddialar toplumun pandemi önlemlerine karşı davranışlarını olumsuz etkiliyor. Özellikle de toplum tarafından tanınan ünlü isimlerin ‘Covid yalanına inanmıyorum’ gibi mesnetsiz iddiaları duyurması, koronavirüs üzerine ‘sosyal deney’ gerçekleştirmesi hem biz sağlık çalışanlarının emeğine hem de yitiren on binlerce hayata saygısızlık niteliği taşıyor. ‘Koronavirüse inanmıyorum, virüs hasta etmez’ demek artan vaka sayılarının üzerine yenilerinin eklenmesine davetiye çıkarmak demektir” ifadelerini kullandı. 

Aşı karşıtlığı komplo teorilerinden besleniyor

Aşı karşıtlığının komplo teorilerinden beslendiğini dile getiren Özlem Akarken, “Tıp bilimi ile uzaktan yakından alakası olmayan Bill Gates, Elon Musk gibi isimlerin aşı geliştirmek ve para kazanmak gibi amaçlarla koronavirüsü yaydığını anlatmak, buna inanmak, bu konuda paylaşımlar gerçekleştirmek ne yazık ki bir kesim tarafından kabul görebiliyor. Bu akıldışı açıklamaları sosyal medya mecraları engellemeli. Ünlü isimlerin bu gibi iddiaları gerçekmiş gibi anlatıyor olması kamu kurumlarını harekete geçirmeli” şeklinde konuştu. 

Salgınla bir yıldır mücadele ettiklerinin altını çizen Özlem Akarken, “Toplumun her bir bireyi gibi sağlık çalışanları da salgınla mücadeleden yoruldu ve ağır bedeller ödedi. Aşı, salgınla mücadelede bilinen en iyi yöntemdir. Toplumun önemli bir kısmında sağlanacak bağışıklık, hastalığı geçersiz kılacaktır. Aşılama çalışmaları yeterli seviyeye gelene dek tüm toplumu önlemlere uymaya davet ediyoruz. Hayat kurtaran sağlık sistemimiz büyük baskı altında. Bu baskıyı hep birlikte, daha dikkatli davranarak hafifletebiliriz” açıklamalarında bulundu. Ajansbizim