Konak'ta 40 Yıllık Sorun Çözüldü

Konak'ta 40 Yıllık Sorun Çözüldü

İzmir'in Konak ilçesinde, eğimli arazi nedeni ile vatandaşların inip, çıkmakta büyük zorluk yaşadığı 732/8 Sokak, Konak Belediyesi tarafından yapılan düzenleme ile tümüyle merdivenli hale getirildi.

A+A-

İzmir'in Konak ilçesinde, eğimli arazi nedeni ile vatandaşların inip, çıkmakta büyük zorluk yaşadığı 732/8 Sokak, Konak Belediyesi tarafından yapılan düzenleme ile tümüyle merdivenli hale getirildi. 40 yıldır dik yokuşu çıkmak zorunda kalan mahalle sakinleri, yapılan düzenleme sayesinde ulaşımlarını artık daha rahat yapıyor.

İzmir'in merkez ilçesi Konak'ta geçmiş yıllarda yaşanan çarpık yapılaşmadan kaynaklanan olumsuzluklar başlatılan çalışmalar ile birer birer ortadan kaldırılıyor. Konak sakinlerinin günlük hayatını kolaylaştıran düzenlemelerden biri daha kısa sürede tamamlandı.

İzmir'in tarihi semtlerinden olan Kadifekale bölgesinde yer alan Hasan Özdemir Mahallesi 732/8 Sokak, yaya ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla baştan sonra merdivenle döşendi.  40 yıldır yerleşimin olduğu mahalledeki en dik ve dar sokaklardan biri olan sokak, Konak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin hummalı çalışması sonunda eğimli halinden kurtarıldı ve yepyeni bir görünüme kavuştu.

60 METRELİK MERDİVEN YAPILDI

Arazinin oldukça eğimli bir yapıya sahip olduğu bölgede, vatandaşların sıklıkla kullandığı sokaklardan olan 732/8 Sokak, yapılan düzenleme sonrası merdivenli sokak olarak vatandaşların hizmetine açıldı. Birbirine paralel olan 731 ve 705 sokakları da birbirine bağlayan 60 metre uzunluğundaki sokak, yapılan düzenleme ile eskiye oranla daha kolay yürünür hale getirildi.

İki sokak arası geçişi sağlayan sokak, yürütülen çalışmayla araç trafiğine de kapatılarak, geçmiş yıllarda meydana gelen kazaların da önüne geçilmiş oldu. Eğimli yapısı nedeniyle özellikle kış ayları büyük tehlike oluşturan sokak, inşa edilen merdivenlerle daha güvenli bir hale geldi. Sokağı kullanırken yıllardır büyük zorluk yaşayan mahalle sakinleri, artık rahatlıkla ulaşımlarını sağlayabiliyor.

VATANDAŞLARA BÜYÜK KOLAYLIK

731 ile 705 sokakları birbirine bağlayan 732/8 Sokak merdivenli hale dönüştürülmeden önce, çocuklar, yaşlılar ve kadınlar burada yürümekte zorlanıyordu. Oldukça eğimli alanda çile çeken mahalle sakinleri, yeni yapılan merdivenli sokak ile artık rahatlıkla çıkıp, inebiliyor. Artık sokağı kullanır iken zorluk çekmediklerini aktaran mahalle sakinleri, "Konak Belediyesi kısa süre içinde sokağımızı merdivenli hale getirdi. Merdivenler sayesinde rahatlıkla inip çıkabiliyoruz" dedi.

Konak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, yeni düzenlemelerin yanında, sık sık mevcut merdivenli sokakların bakımını da yapıyor. Eskiyen merdivenlerin taş ve korkulukları belediye ekipleri tarafından değiştiriliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler