Konak'ta Gültepe Planları Meclis'te Tanıtıldı

Konak'ta Gültepe Planları Meclis'te Tanıtıldı

Konak Belediyesi, zaman zaman yaşanan sel olayları ile gündeme gelen Gültepe semtini yeniden ayağa kaldıracak proje için büyük bir adım attı.

A+A-

Konak Belediyesi, zaman zaman yaşanan sel olayları ile gündeme gelen Gültepe semtini yeniden ayağa kaldıracak proje için büyük bir adım attı. Konak Belediyesi meclis toplantısında, Gültepe'yi ayağa kaldıracak olan yeni uygulama imar planlarını hazırladı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş başkanlığında yapılan meclis toplantısında, 15 mahalleyi kapsayan 'Gültepe Planlama Bölgesi' için hazırlanan 1/1000 ölçekli yeni uygulama imar planları ele alındı. Konak Belediyesi'nce yaklaşık üç yıldır devam eden çalışmalar sonucu hazırlanan ve bölgenin çarpık yapılaşmasını ortadan kaldıracak olan planlar incelenmek üzere komisyonlara yollandı.

GÜLTEPE'NİN YÜZÜNÜ DEĞİŞTİRECEK

Gültepe semtinin kaderini değiştirecek olan yeni uygulama imar planı revizyonuyla ilgili açıklama yapan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bölgede yapılan topografik ve jeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen bilgilerin, meslek odaları tarafından, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla gerçekleştirilen toplantılarda ele alındığını ve bu tartışmalardan çıkan veriler ışığında bölge için en uygun imar planının hazırlandığını kaydetti. Başkan Pekdaş, "Gültepe'de bıçak kemiğe dayanan bir durum vardı. Vatandaşlarımızın en çok beklediği, en çok soru sorulan konuların başında bu sorun yer alıyordu. Kente uygun yeni imar planları yapılması gerekiyordu. İmar planlarının nasıl olması gerektiği konusunda yapılan alt yapı çalışmaları ile elde edilen bulgular meslek odalarıyla, muhtarlarla ve sivil toplum örgütleriyle görüşülüp tartışıldı. Hazırlanan planlar henüz tamamlanmış değil. Elbette komisyonlarda görüşülüp, çalışılmaya devam edilecek" diye konuştu.

DERE YATAKLARININ YOĞUNLUĞU

Bölgede dere yataklarının yoğunluğunun yanısıra eğimin de oldukça fazla olduğu Gültepe'de, iskan dışı alan olarak planlarda yer aldığını aktaran Pekdaş, "Gültepe sorunlu bir bölge olmasına rağmen, ülkemizin içinde bulunduğu siyasal karmaşa, ekonomik ve sosyal çaresizlikler nedeni ile büyük göçler almış. İskan dışı alan olan bu bölge aradan geçen yıllar sonucu nüfusu 65 binlere varan bir Anadolu şehri büyüklüğünde bir yer haline geldi. Pek çok sorun bulunan bu bölgede yaptığımız toplantılarda, büyük parsel ve bu büyük parsellerin gerektirdiği çok fazla insanın ortaklaşa hareket etmesinin uygulamanın hayata geçmesini zorlaştıracağı belirlendi. Daha az parsel ve daha az insanın bir arada değerlendirilmesinin uygulamada kolaylık sağlayacağı belirtildi. Bu toplantılardan yola çıkarak, büyük ada bazında biraraya gelmeler olur ise 700-800 metrekarelik parsellerde uygulamayı hızlandıran çözümler öngörüldü" dedi.

Gültepe semtinde, Atamer, Çınartepe, Murat, Millet, Anadolu, Trakya, Mehmet Akif, Saygı, 26 Ağustos, Ulubatlı, Zeybek, Yavuz Selim, Huzur, Boğaziçi ve Cengiz Topel mahallelerini kapsayan yeni uygulama imar planı revizyon çalışması, Etüd Proje Müdürü Neslihan Yalınız Koç tarafından meclis toplantısında yapılan sunumla tanıtıldı.

Teknik konulardaki bilgilendirmenin yapıldığı sunumda, ada bazında yapılaşmanın teşvik edilmesini öngören planlarda yapılaşma alanlarının yüzde 60 dolayından yüzde 44 seviyelerine düşürülmesi hedefleniyor. Bölgede ayrıca eğitim, sosyal ve yeşil alanların arttırılması da yer alıyor. Meclis üyelerine yapılan sunum sonrası, yeni plan İmar ve Kentsel Dönüşüm Komisyon'larına gönderildi.

Önceki ve Sonraki Haberler