Konut kredisi faizleri Cumhuriyet tarihindeki en düşük seviyede

Konut kredisi faizleri Cumhuriyet tarihindeki en düşük seviyede

İzmir Ticaret Odası meclis üyesi ve Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı Niyazi Gültekin konut kredisi paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 4’lü kredi paketinde konut kredisi faizleri cumhuriyet tarihindeki en düşük seviyeyi görerek yüzde 0,64’e geriledi.  İZTO meclis üyesi ve KAMDER başkanı Niyazi Gültekin faiz indirimi ile pandemi sürecinde gerileyen konut satışlarının zirveye ulaşacağını söyledi.
Kamu Bankaları’nın 4’lü kredi paketinde konut sektörüne çok büyük destek çıktı. Sıfır konutta faiz oranları 0,64’e, ikinci elde yüzde 0,74’e düşürüldü. Vade oranları 180 aya uzatılırken İstanbul, İzmir ve Ankara’da kredi kullanım miktarı 500 bin TL’den 750 bin TL’ye çıkarıldı.

İzmir Ticaret Odası meclis üyesi ve Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı Niyazi Gültekin konut kredisi paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

CUMHURİYET TARİHİNDEKİ EN DÜŞÜK ORAN
Niyazi Gültekin, konut satışlarının Kovid-19 etkisiyle yarı yarıya düştüğü bu dönemde açıklanan desteğin sektöre cansuyu olacağını ifade etti. Açıklanan konut kredi faizlerinin Türkiye tarihindeki en düşük konut kredisi faiz oranı olduğunu belirten Gültekin, “Piyasaların en iyi olduğu 2013 yılında bile konut kredisi faiz oranları 0,68’e kadar inmişti. Bugün açıklanan konut kredisi faiz oranları tarihteki en düşük oran. Faiz indiriminin etkisi anında sektöre yansıyacaktır. Pandemi etkisiyle nisanda yüzde 55 düşen konut satışları haziran itibariyle yeniden yükselişe geçecektir. Normalleşme sürecinin de başlamasın etkisiyle konut satışları zirveyi görecektir.” 

NORMALLEŞMEYLE BİRLİKTE SATIŞ OFİSLERİ VE ŞANTİYELERDE ÇALIŞMALAR HIZ KAZANACAK
Normalleşme sürecinin başlaması ile beraber satış ofisleri ve şantiyelerdeki faaliyetlerin hızlanmaya başlayacağını belirten Gültekin, “Normalleşme sürecinin başlaması sektöre pozitif yansıyacak. Hem ofislerde hem de şantiyelerde sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları gözetilerek çalışmalara hız verilecek. Faiz indiriminin etkisiyle satış ofislerindeki yoğunluk artacak.”

STOKLAR TAMAMEN TÜKENECEK
Kamu bankalarının açıkladığı 0,79 faiz oranıyla konut stoklarının önemli oranda eridiğini hatırlatan Niyazi Gültekin sözlerini şu şekilde sürdürdü, “2018 ve 2019’da sektörün önemli sorunlarından biri de stok fazlalığıydı. Faizlerdeki indirimlerle beraber stoklar önemli ölçüde azaldı. Faizlerin 0,64’e düşürülmesiyle stoklar tamamen tükenecektir. Şu anda yeni inşaat yatırımları olmadığı için yılın ikinci yarısında ciddi bir talep artışı olacak. Pandemi sürecinin sona ermesiyle inşaat yatırımları yeniden başlayacaktır. Sonbaharda yeni projelerin start alacağını öngörüyoruz.”

YENİ YAPILAN KONUTLAR DAHA PAHALI OLACAK, SON FIRSATI KAÇIRMAYIN!
İnşaat maliyetlerindeki artıştan dolayı yeni inşa edilecek konutların daha pahalı olacağını belirten Gültekin son olarak şu ifadelere yer verdi, “Piyasalardaki durumdan dolayı yeni inşaatlar başlamadığı için maliyet artışları fiyatlara tam olarak yansıtılmadı. Yeni yapılacak olan konutlar daha maliyetli olacağından fiyatlar da daha yüksek olacak. Vatandaşlar stokta olan son konutlar için hızlı davranmalı. Şu anda faiz oranları ve ödeme şartları çok cazip. Konut fiyatları çok cazip. Vatandaşlar bu fırsatı kaçırmamalı”

 Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Paket, orta gelirli kitleye hitap eden yatırımlar için açılım başlatacak”

“İlk çeyreği yüzde 50’leri aşan satış oranıyla kapatan sektörümüz için yılın 2’nci çeyreği, koronovirüs nedeniyle zorlu bir sürece girmişti. Yatırımcıların bu zorlu dönemde yatırımlarını ötelemeyi tercih etmesi, olağan bir durum haline gelmişti. Haziran itibariyle normalleşme yönünde atılan adımların kısa sürede karşılığını alacağımıza inancımız tam. Bu süreçte hükümetimizin açıkladığı son destek paketi ile biz gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcileriyle yatırımcıları çok önemli bir fırsat sunulmuş oldu. İçerisinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte, hükümetimizden bir destek beklentisi içerisindeydik. Orta gelirli yatırımcıları hedef alan paket, sunduğu 0,64 faiz oranı, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile avantajıyla satışlarda hareketlilik yaratacak. Sektörümüzde yine benzeri görülmemiş imkânlarla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu sayede haziran itibariyle bir toparlanma dönemi başlayacak. Paket, sektörümüzde orta gelirli bir kitleyi hedef alan projelerin geliştirilmesi yönünde önemli bir açılım başlatacak. Bu sürecin yansımaları, yılın 3’üncü çeyreğinde hissedilecek.  Öte yandan destek paketini, gayrimenkul ve inşaat sektöründe de satışın yanı sıra yeni yatırımların habercisi olarak görmeliyiz. Koronovirüs sürecinin ardından yeni konut yatırımlarında; geniş, balkonlu, bahçeli, yoğun yeşil alanlı yapıların ağırlığını hissedeceğiz. Daha çok üst gelir grubunu hedef alan bu tür yatırımlar, yeni dönemde orta gelir grubuna da hitap eden bir nitelik kazanacak.”

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su: “Paket sadece iyileştirme değil, yapısal değişim yaratacak” 

“Koronavirüs nedeniyle hız kaybeden satışların yeniden artışa geçmesi için sektör oyuncuları olarak olağanüstü bir çaba içerisindeydik. Çabalarımızın karşılığını alma noktasında hükümetimizin sunduğu destek paketini büyük bir mutlulukla karşıladık. Bu güne kadar her dönemde sunulan destek paketleri, satışların artırılmasında çok büyük bir rol oynadı. Koronavirüsün yarattığı sancılı dönemin ortadan kaldırılması yönünde atılan bu adım, sadece bir iyileştirme yaratmayacak aynı zamanda sektörümüzde yapısal bir değişim yaratacak. Orta gelirli yatırımcıları ev sahibi yapmayı amaçlayan 0,64 faiz oranıyla, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme kolaylığı sunan paket ile birlikte konut geliştiriciler de planlanan yatırımlarını bu ölçekte yeniden değerlendirecekler. Yeni yatırımların çıkış noktası, pandemi nedeniyle oluşan yeni ihtiyaçlar, müstakil yaşam dalgası olacak. Konut geliştiricileri, daha çok yeşil alana sahip, izole yaşam sunan projeler geliştirme yolunda ilerleyecekler. Destek paketiyle birlikte değerlendirdiğimizde, yeni konut yatırımlarında orta gelirli yatırımcılar ana hedef kitle olacak. Paketin etkilerini yakın vadede bir toparlanma ve satışlarda hareketlilik, uzun vadede ise orta gelirli yatırımcıyı hedef alan yeni projeler olarak göreceğiz. Konuta erişim ve satın alma eğilimi kolaylaştıkça sektörümüzdeki yapısal değişim daha da belirginleşecek.”

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı “İzole dönem, yerini hareketli döneme bırakacak”

“Koronavirüsün nedeniyle yaşamımız gibi sektörümüzde izole bir dönem içine girmişti. Bu durum, konut geliştiriciler ve yatırımcılar açısından planlanan yatırımları ötelemeyi zorunlu kılmıştı. Hükümetimizin gayrimenkul ve inşaat sektörüne kazandırdığı yeni destek paketi ile bu izole dönem, yerini satışların hız kazandığı, planlanan yatırımların masaya yatırıldığı hareketli bir döneme bırakacak. Yılın 2’inci çeyreğinde yaşanan belirsizlik ortamı karşısında bekleme pozisyonuna geçen yatırımcılar, alım yönlü harekete geçecek. Hükümetimizin orta gelir grubunu hedef alan destek paketi, koronovirüs nedeniyle satışlarda yaşanan gerilemeler karşısında bir panzehir etkisi yaratacak. Öte yandan sektörümüzde son dönemde yapılan projelerde üst gelir grubunu hedef alan yatırımlar ağırlık kazanmaya başlamıştı. Paketin sunduğu 0,64 faiz oranı, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme fırsatıyla konut geliştiriciler açısından yeni bir yatırım atağı başlatacak. Yeni projelerde daha çok orta gelir grubunu hedef alan yatırımlar boy gösterecek. Dolayısıyla paket sadece bu sürecin en az hasarla atlatılmasına değil yeni yatırımların beklentiyle örtüşen bir şekilde yeniden tanımlanmasına vesile olacak. Önümüzdeki dönemde normalleşmeye dönük adımlar hız kazandıkça, paketin kazanımları da artacak.”

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: “Paket, sektörümüzde yeni bir yatırım iklimi yaratacak”

 “Gayrimenkul ve inşaat sektörü, koronavirüsten en son etkilenen sektörlerden biri olarak zorlu bir döneme girmişti. Türkiye’nin dünyadaki vitrinine değer katan ve sadece yerli değil yabancı yatırımcılar açısından en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak görülen sektörümüzün bu süreci en az hasarla atlatabilmesi için bir destek paketi beklentisi içerisindeydik. Hükümetimizin açıkladığı yatırımcının alım gücünü kolaylaştıran, düşük faizli bu destek paketiyle hızlı bir toparlanma dönemine gireceğimizi düşünüyoruz. Paket, normalleşmeye dönük atılan adımlarla paralel olarak sektörümüzde yeni bir yatırım iklimi yaratacak. Orta gelirli yatırımcıları hedef alan, yüzde 0,64 faiz oranıyla, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme fırsatı sunan paketle, yatırımcılar ötelenen yatırımlarını hayata geçirecekler. Bu kapsamda 100 bin TL kredi çeken bir yatırımcı, bunun geri ödemesini, 15 yılda yaklaşık 170 bin TL olarak yapacak. Yatırım yapmak isteyen ancak ödeme konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünen bir kitleyi de harekete geçirecek. Bugüne kadar her koşulda, ödeme kolaylığı sağlayan, düşük faizli destekler satışlarda önemli hareketlilik sağladı. Sektörümüzde zor günlerin ilacı oldu. Konut geliştiriciler açısından da yeni yatırımların habercisi oldu. Paketle birlikte oluşacak bu yatırım ikliminde hem yatırımcılar hem de konut geliştiriciler kazançlı çıkacak. Bu sürecin karşılığını önümüzdeki ay satışlarda hissedilir biçimde alacağız.”