Korona virüs Wuhan’dan önce ABD’de görüldü

Korona virüs Wuhan’dan önce ABD’de görüldü

Bir grup Çinli bilim insanı, korona virüsün, Çin’in Wuhan kentinden çok önce ABD’nin kuzey doğusunda ortaya çıktığını ileri sürdü.

A+A-

Çin araştırmacılar: Korona virüs Wuhan’dan önce ABD’de görüldü

Bir grup Çinli bilim insanı, korona virüsün, Çin’in Wuhan kentinden çok önce ABD’nin kuzey doğusunda ortaya çıktığını ileri sürdü.

Matematiksel model kullanarak bir araştırma yapan Çinli bilim insanları, ilk korona virüs vakasının nisan ila Kasım 2019’da ABD’nin kuzey doğusunda ortaya çıktığını iddia etti.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden 3, Çin Bilimler Akademisi Üniversitesi’nden bir kişinin birlikte yaptığı araştırmanın sonuçları, Çin Bilimler Akademisi Ulusal Bilim Kütüphanesi’ne bağlı ChinaXiv portalında dün yayınlandı.

Yazıda, “hesaplamaların sonuçların COVID-19 salgınının çok büyük bir ihtimalle Eylül 2019’da ABD’de yayılmaya başladığını gösteriyor” denildi.

Resmi olarak ABD’deki ilk covid vakasının Ocak 2020’de, Çin’in Wuhan eyaletindeki vakadan 1 ay kadar sonra belirlendiği açıklanmıştı.

Ancak Çinli araştırmacılar, 11 ABD eyaleti ve Columbia bölgesinde ilk vakanın bundan önce – Rhode Island’da en erken nisan 2019 ve en geç Delaware’de kasım 2019’da- görülme olasılığının yüzde 50 olduğunu ileri sürdü.

Çinli araştırmacıların incelediği örneklerin asıl olarak kuzeydoğu ABD eyaletleri Massachusetts, Vermont, New Hampshire, Connecticut, Rhode Island, New York, New Jersey, Delaware, Pennsylvania, Maryland ve Virginia’dan alındığı, bunlara Michigan ve Louisiana’dan alınan örneklerin eklendiği kaydedildi.

Yazının büyük kısmı Soğuk Savaş sırasında biyolojik silah araştırmalarının yapıldığı ve şimdi de ABD’nin biyolojik savunma programının merkeziz olan bir askeri üs olan Fort Detrick’in bulunduğu Maryland’a odaklanıyor. 

Dört araştırmacı ayrıca “daha önce yapılan bir dizi araştırmanın ABD, İspanya, Fransa, İtalya, Brezilya ve diğer ülkelerde Çin’de görülmeden önce korona virüs vakası görüldüğünü gösterdiğini” ileri sürdü.

Önceki ve Sonraki Haberler