Koronavirüs nedeniyle Almanya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini geçti

Koronavirüs nedeniyle Almanya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini geçti

Her konuda model ülke olan Almanya, Angela Merkel dönemi sonrasında yeni hükümetin göreve başlamaya hazırlandığı bir anda küresel salgına verdiği kayıplarının sayısının 100 bini aşmasına tanık oldu.

A+A-

Covid-19: Almanya 100 bin ölüm sınırını aştı

Almanya'da son 24 saatte ölenlerin sayısının 351, yeni vaka sayısının da 75 bin 961 olduğu açıklandı.

Her konuda model ülke olan Almanya, Angela Merkel dönemi sonrasında yeni hükümetin göreve başlamaya hazırlandığı bir anda küresel salgına verdiği kayıplarının sayısının 100 bini aşmasına tanık oldu.

Federal Sağlık Dairesi (RKI) bugün, Covid salgının başlamasından bu yana ülkede ölenlerin sayısının 100 bin 119 olduğunu açıkladı.

RKI, son 24 saatte ölenlerin sayısının 351, yeni vaka sayısının da 75 bin 961 olduğunu belirtti. Avrupa’nın bir numaralı ekonomisine sahip Almanya, hastanelerin kapasitesinin aşılmasından çekiniyor. Yedi günlük dönemde hastalanma sıklığı da rekor bir düzey olan 419,7’ye çıktı.

Salgının vardığı bu aşama, aralık ayında ülkenin yönetimin almaya hazırlanan yeni koalisyon hükümetini zor durumda bırakacak. Almanya, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla salgının ilk dalgalarını daha iyi yönetmişti.

Genel olarak, Avrupa halihazırda açık ara pandemiden en çok etkilenen kıta durumunda bulunuyor. Eski kıtada bir haftada 2,5 milyon yeni vaka tespit edildi ve 30 bin aşkın kişi hayatını kaybetti. 

Almanya’da salgının etkisi artmaya devam ederken, aşılama oranı ise düşük seviyede kaldı.

Koronavirus salgını, aralık 20129’dan bu yana dünyada 5,16 milyon kişinin ölmesine yol açtı. Ölenlerin sayısı Avrupa’da 1,5 milyon kişi civarında bulunuyor.

Almanya’da haftalık hastalanma sıklığı da ilk kez 100 binde 400 vaka sınırını geçti. 

Aşılama seviyesi düşük

Koronavirusun ortaya çıkmasından bu yana en şiddetli dalgayı yaşayan Almanya’da birçok eyalet yeniden kısıtlama önlemlerini hayata geçirmeye başladı.

Almanya’da aşılama oranı yüzde 69 civarında bulunuyor ki bu oran Fransa (yüzde 75) gibi bazı Avrupa ülkelerine göre düşük kalıyor.

Yeni kurulacak koalisyon hükümetinin Başkanı Sosyal Demokrat Olaf Scholz, “Durum ciddî” diyerek, salgına karşı “her şeyi yapma sözü verdi.

Yeni Sosyal demokrat-Yeşiller-Liberaller koalisyonu, ilk anda tam bir kapanma önlemini pek düşünmüyor, ancak ulaşımda sağlık kodu uygulamasını yaygınlaştırmayı, aşılamaya hız vermeyi ve aşı olmamış kişilerin kültürel etkinliklere katılmasına kısıtlama getirmeyi planlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da yeterli önlemlerin alınmaması halinde ilkbahar aylarına kadar 700 bin kişinin daha hayatını kaybetme tehlikesi altında bulunduğunu belirtiyor.

DSÖ’ye göre, Avrupa’daki salgın dalgası, Delta alttürünün yaygınlığı, yetersiz aşılama düzeyi ve önlemlerinin gevşetilmesinin bir araya gelmesiyle açıklanabilir.

Avrupa Birliği'nde nüfusun ortalama yüzde 67,7'si iki doz aşı oldu, ancak ülkeler arasında aşılama düzeyinde uçurumlar oluştu. 

Örneğin Portekiz’de aşılama oranı yüzde 86,7 iken, Bulgaristan’da bu oran yüzde 24,2 düzeyinde bulunuyor.

Etiketler :