Koronavirüs şaşılığa neden olabiliyor

Koronavirüs şaşılığa neden olabiliyor

Türk Oftalmoloji Derneği, COVID-19 ve şaşılık konusunda yeni ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirdi. Yeni tip koronavirüsün şaşılığa neden olabildiği, servislerde bu vakalarda artış görüldüğü açıklandı. 

A+A-

COVID-19 geçirenlerde şaşılık olabilir

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hüban Atilla, COVID-19 geçiren hastaların gözlerinde şaşılık olabileceğini, bununla ilgili çeşitli vakalara rastladıklarını belirterek mutlaka göz muayenesi yaptırmaları gerektiğini söyledi. 

Türkiye’deki göz doktorlarını temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği, COVID-19 ve şaşılık konusunda yeni ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirdi. Yeni tip koronavirüsün şaşılığa neden olabildiği, servislerde bu vakalarda artış görüldüğü açıklandı. Türk Oftalmoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hüban Atilla, hastaların koronavirüsü hafif veya ağır geçirmelerinden bağımsız olarak şaşılık ile ilgilli şikayetlerinin olabildiğine dikkat çekerek, “Hastalığı hafif geçirenlerde de şaşılığa rastlıyoruz. Bu sebeple hastalığı atlatanların göz muayenesi de yaptırmaları oldukça önemli" dedi. Koronavirüsün farklı göz sorunlarına da neden olabildiğine dikkati çeken Atilla, şunları kaydetti:

"Pandeminin İlk dönemlerinde özellikle 'pembe göz' dediğimiz çapaklanma, kızarıklık şikayetleri ön planda iken sonraki dönemlerde koronavirüsün şaşılığa da neden olduğu tespit edildi. Servislerimize başvurularda, gözü hareket ettiren kaslarda felç nedeniyle ortaya çıkan şaşılıklar görüyoruz. Bize gelen vakalarda artış oldu. Literatürde de artan sayıda olgular bildiriliyor. Önceleri 1-2 hasta ile ilgili yayınlar bildirilirken, artık seri şeklinde bildirilmeye başlandı. COVİD-19 sadece çocuklarda değil, büyüklerde de şaşılığa neden olabiliyor. Şaşılık ortaya çıkması için COVİD-19 enfeksiyonunun ağır olması gerekmiyor, hafif geçirenlerde de görülüyor."

Genellikle 2-3 ayda düzeliyor

Koronavirüs nedeniyle yaşanan şaşılığın yapılan tedavi sonrasında iki-üç ayda düzelebildiğini vurgulayan Atilla, COVİD-19'dan dolayı şu ana kadar şaşılık ile ilgili kalıcı bir hasarla karşılaşmadıklarını ancak dikkatli olmak gerektiğini söyledi. 

Pandemi nedeniyle evde çalışma sürelerinin uzaması ve ekran karşısında geçen sürenin artmasının da gözde şikayetlere neden olduğunu, çocuklarda miyopik kırma kusurunun bu dönemde artış gösterdiğini ifade eden Attila, ''Sağlıksız beslenme, gün ışığından az yararlanma, sporun az yapılmasının da kırma kusurlarına yol açtığını söyledi. "Göz sağlığını korumak için COVİD-19’dan korunmanın yanı sıra sağlıklı beslenmek, en az bir saat gün ışığından yararlanmak, bilgisayarı kol mesafesinde tutmak, 20 dakikada bir mola vererek uzaklara bakmak ve gözleri kapatarak dinlendirmek gerekiyor" diye konuştu.

Şaşılık oranı yüzde 2

Prof. Dr. Hüban Atilla, şaşılığın toplumda yüzde 1-3 oranında ve daha çok çocuklarda görüldüğünü, şaşılığın uzun dönemde göz tembelliğine neden olduğunu dile getirerek, hastalığın göz tembelliğine yol açtığını ancak erken teşhis ve tedavi ile görme kayıplarının önlenebildiğini, geç kalınması halinde ise görme kaybının kalıcı hale geldiğini ifade etti. Bu nedenle çocukluk döneminde yapılan göz ve görme sağlığı tarama programlarına büyük önem verdiklerini ifade eden Atilla, son üç yıldır da okul öncesine yönelik taramalar yaparak, miyopinin erken yaşta tespit edilebildiğini aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler