Kötü havanın ağrıları şiddetlendirdiği ortaya çıktı

Kötü havanın ağrıları şiddetlendirdiği ortaya çıktı

Kötü havaların insan fizyolojisi ve psikolojisi üzerine araştırma yapan Manchester Üniversitesi’nden bir ekip kötü havanın ağrıları şiddetlendirdiğini belirledi.

A+A-

Kötü havaların insan fizyolojisi ve psikolojisi üzerine araştırma yapan Manchester Üniversitesi’nden bir ekip kötü havanın ağrıları şiddetlendirdiğini belirledi. İngiltere’nin üç şehrinde yapılan araştırma 900 hasta kişi üzerinde yapıldı.

ARAŞTIRMA 900 KİŞİ ÜZERİNDE YAPILDI

Seçilen bu 900 kişinin kronik ağrı mağduru kişiler olduğu belirtildi. Yapılan çalışma ile kötü havaların denekler üzerinde olumsuz hava oluşturduğu ve ağrılarının şiddetlendiği görüldü.

KAPALI HAVA AĞRILARI TETİKLİYOR

Kapalı günlerde şiddetli ağrılar yaşayan denekler özellikle şubat – nisan aylarında güneşli gün sayısının fazla olmasından dolayı daha az ağrı hissettiklerini belirtiyorlar. Haziran ayı ile yağışlı gün sayısının fazla olmasından dolayı deneklerde ağrı şikâyetlerinde artışlar gözlemlendiği belirtiliyor.

HALK ARASINDA SÖYLENEN TEZ

Araştırmayı yürüten ekipte bulunan Romatolog ve Dijital Epidemioloji Prof. Will Dixon araştırma ve sonuçları hakkında şunları söyledi. Halk arasında havalar kötü olunca ağrılar artıyor tezine de değinen Dixon “Çok uzun zamandır kronik rahatsızlıkları olan hastaların hava kötü olduğunda ağrılarının şiddetlendiğine dair anektoda ve deneyime bağlı inanılmaz sayıda veri var, birçok hastam hava kötüleşmeden önce ağrı durumlarına göre bunu tahmin edebildiklerini söylüyor. Fakat bu konu ile ilgili hiçbir gerçek araştırmanın yapılmamış olması çok şaşırtıcı, Birleşik Krallik’taki kronik ağrı rahatsızlığı yaşan insan sayısının 28 milyon olmasına rağmen…” İngiltere’de çok fazla kronik ağrı mağduru hasta olduğuna vurgu yaptı.