Kredi kartlarına gecikme faizlerinde indirim yapılacak

Kredi kartlarına gecikme faizlerinde indirim yapılacak

Merkez Bankası tarafından kredi kartı kullanıcıları için uygulanan faiz oranlarında azami miktarlara indirim gerçekleştirileceği duyuruldu.

A+A-

Yapılan açıklamaya göre 1 Ocak tarihi itibari ile kredi kartı kullanılan işlemlerde azami akdi faiz oranları yerli para için %1.84 olurken, kur fiyatlarında %1.47 şeklinde olacak. Gecikme faizlerinin azami için oranları ise yine yerli para için %2.34 ve kur için %1.97 şeklinde sabitlendi.

Azami faizde indirim

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yani TCMB kadar, Türk lirası ya da yabancı kur üzerinden kredi kartını kullanan kişiler için azami faiz oranlarında düşüş gerçekleştirileceğini ve kararın 1 Ocak 2017 itibari ile yürürlükte yer alacağı açıklandı. Buna göre Türk Lirası için azami faiz oranı %2.34 olurken yabancı ücretlendirme için 1.97 olarak tespit edildi. Yapılan açıklamada ise kredi kartı faizlerine yapılacak olan bu indirimin sebebinin son zamanlarda yaşanan ekonomik alandaki gelişmeler ile piyasanın şartlarına bağlı olarak faiz hesaplamada kullanılan yöntemlerin değişmesi olarak gösterildi.

İlave riskler düşünüldü

Yeni hesaplama yöntemlerinde kredi kartlarının azami faiz oranları hesaplanmasında ihtiyaç kredilerinin faizlerinin ve kredi kartlarının ek risklerinin de dikkate alındığını aktarıldı. Bankaların belirtilen faiz oranlarını geçmemek kaydıyla diledikleri oran üzerinden işlem yapmakta serbestlikleri açıklanırken, 1 Nisan’dan itibaren önündeki 3 aya dair geçerli olacak yeni faiz düzenlemeleri ile ilgili yeni açıklama yapılacağı Merkez Bankası tarafından da yine yapılan duyurular arasında yer aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler