Kripto varlıklar artık resmen tanındı

Kripto varlıklar artık resmen tanındı

Muhsin Bayrak, yönetmelik, başlık itibariyle “kullanılmamasına yönelik” olarak çıkarıldığından, kripto dünyasındaki tüm kullanıcıların endişelenmesine yol açtığını kaydetti.

A+A-

ABStocks Kripto Borsası yatırımcısı AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, Merkez Bankasının kripto paraya yönelik yaptığı düzenlemenin 30 Nisan’da yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, “Yönetmelik, henüz regülasyonu tam olarak netleşmeyen kripto varlık piyasasının önünü açacaktır. Ayrıca yönetmelik gereğince artık tamamen bankalar nezdinde yapılacak olan kripto borsalarındaki alım ve satım işlemlerinde kayıt dışı ekonominin önüne geçilerek, kripto varlık sektörü ülkemizde daha temiz bir hale getirilecektir” dedi.

Yönetmeliğin 24 saatte 5.5 milyar dolar hacim sınırını aşan Türk Kripto Borsaları sektörünü ve bu borsalara kayıtlı tüm kullanıcıları yakından ilgilendirdiğine işaret eden Bayrak, yönetmelik, başlık itibariyle “kullanılmamasına yönelik” olarak çıkarıldığından, kripto dünyasındaki tüm kullanıcıların endişelenmesine yol açtığını kaydetti.

“Kripto Varlık ile alışveriş yasaklanmadı”

Bayrak, “Asıl önemli olan devletin üst seviyede ilk defa Kripto Varlık terimini kullanması. Bence bu çok mühim bir gelişme” dedi.

Yönetmeliğin sadece TCMB’nin lisans verme yetkisindeki Fintech kuruluşları ve bankaları kapsadığının altını çizen Bayrak, “Zannedildiği gibi Kripto’nun yasaklanması, borsalarda alım satımının artık yapılamayacak olması ve/veya kripto ile mal veya hizmet alınmayacak olması gibi bir durum şu an için söz konusu değil. Konu tamamıyla kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak, ki bu da olması gereken bir durum. Biz bunu aylardır ifade ediyoruz ve tam da düşündüğümüz gibi gerçekleşti” ifadelerini kullandı.   

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, içinde bankacılık sektörünün de bulunduğu ödeme hizmet sağlayıcılarının Kripto Varlık ve ilişkilerini düzenleyen bu yönetmelik ile kriptoların reel alışverişte kullanılmaması değil, bu kuruluşların ve hizmet sağlayıcıların buna aracılık yapmamasının hedeflendiğini ifade eden Bayrak, “Yeni çıkan yönetmelik ile Kripto Borsalarında herhangi bir işlem veya yönetmelik değişimi bulunmuyor. Kullanıcılar her zaman olduğu gibi kripto alım satım işlemlerini bu tür borsalar üzerinden yapmaya devam edebilecekler” dedi. 

(Ajansbizim)