Kültür sanat günleri Bursa'da Başladı

Kültür sanat günleri Bursa'da Başladı

Bursa Kent Konseyi (BKK) Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından 2-8 Nisan tarihleri arasında organize edilen 2. Bursa Ulusal Kültür Sanat Festivali, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katıldığı törenle başladı.

A+A-

Bursa Kent Konseyi (BKK) Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından 2-8 Nisan tarihleri arasında organize edilen 2. Bursa Ulusal Kültür Sanat Festivali, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katıldığı törenle başladı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Başkan Altepe, gerçekleştirdikleri her projede kültürel ve sanatsal değerleri sadece Türk insanına değil tüm dünyaya bırakılacak miras olarak gördüklerini belirterek, bu nedenle yöresel sanat dallarını genç nesillere aktarma projelerine özel önem verdiklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi işbirliğiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla bu yıl ikincisi düzenlenen festivalin açılışı, Merinos AKKM Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi. Ahşap Oyma Sanatı, Bakır Cami Alemi Yapımı, Cam Süsleme, Deri Kıspet ve Saraciye, Devrek Baston Yapımı, Fayton ve At Arabası Yapımı, İpek İğne Oyası, Hüsn-i Hat ve Kaligrafi, Keçe Sanatı, Kemik Tarak Yapımı, Tel Kırma-İşlemi ve Tezhip gibi farklı dallarda 110 sanatçıya ait 2 binin üzerinde eserin 1 hafta boyunca sergileneceği festivalde, ustalarla çeşitli söyleşiler de gerçekleştirilecek. Ayrıca Merinos AKKM Fuar Alanı’nda kurulacak 83 stantta usta sanatçılar gün boyu canlı performanslar düzenleyecek. Bursa Mehter Takımı’nın renk kattığı festivalin başlangıcında, Bursa Kent Konseyi Halk Oyunları Çalışma Grubu üyeleri sergiledikleri performansla ziyaretçilere eğlenceli dakikalar yaşattı.

Festivalin açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kültür ve sanatın bir toplumun can damarı, dinamizminin en önemli yapı taşı olduğunu söyledi. Bursa’nın köklü tarihi ile büyüleyici bir yer olmasının yanında kent kimliğini oluşturan kültürel değerlerinin sanat dünyasına ilmek ilmek işlendiği bir şehir olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Başka bir ifadeyle Bursa; sanayi, kültürel ve sosyal hayatıyla öne çıkmayı başarabilen, farklı etkinliklerle sosyokültürel hayatını da sürekli zenginleştiren bir şehirdir. Büyükşehir Belediyesi olarak; her projede kültürel ve sanatsal değerlerimizi, sadece Türk insanına değil tüm dünyaya bırakılacak mirasımız olarak görüyor ve gözetiyoruz. İşte bunun için yöresel sanat dallarımızı genç nesillere aktarma projelerimizde tarihi ve kültürü ile bütünleşen programlara imza atıyoruz” dedi. Böylece dünün emaneti sanat dallarının yarınlara aktarılmasını da garanti altına almış olduklarını belirten Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın kültürel zenginliğinin de başka özellikleri kadar ön plana çıkması noktasında pek çok çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Festivaller, sempozyumlar, paneller gibi etkinliklerin bu şehrin sadece mimari projelerle geleceğe taşınmayacağının ispatı olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa Kent Konseyi tarafından hazırlanan 2. Ulusal Bursa Kültür Sanat Festivali, kentimizin kültürel değerlerini öne çıkaran konseptiyle farklı bir heyecan yaşattı. Festival, bu yıl da dolu dolu içeriğiyle adından söz ettirecek. 5-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivale 24 ilden 110 sanatçı katılım sağlıyor. Kültür sanat festivalimize, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne bağlı sanatçıların yanında bireysel sanatçılar da katılıyor. 75 farklı sanat dalından 2000’in üzerinde eser festivalde sergilenecek. Ebru, çini, tezhip, rölyef, minyatür, dokuma, naht, hat, takı ve koza gibi birçok sanat dalı ile aynı mekanda buluşmak isteyen kültür aşıklarını ve sanatseverleri Merinos AKKM’ye bekliyoruz” diye konuştu.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ise konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği desteklerle Türkiye’nin en aktif kent konseyi haline geldiklerini vurguladı. Artık yılda 2000’in üzerinde faaliyet gerçekleştirir hale geldiklerini, 4 meclis ve 30 çalışma grubuyla birlikte faydalı islere imza attıklarını söyleyen Çepni, “Festivalin düzenlenmesinde büyük emeği olan başta Başkanımız Recep Altepe olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine, Kültür Sanat Çalışma Grubu üyelerimize teşekkür ediyorum. Burada Medeniyetimizin izlerini taşıyan nadide eserleri sergiliyoruz. Sanatçılarımız 1000 yıllık medeniyetimizin izlerini bugüne aktarıyor. 75 farklı sanat dalını Bursalılarla buluşturuyoruz. Önümüzdeki yıllarda inşallah bu sayıyı daha da üst seviyelere çıkartacağız” şeklinde konuştu.

Bursa kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu temsilcisi Avni İnce de konuşmasında, köklü bir geçmişe sahip olduklarını belirterek festivalin hayırlı olmasını diledi.

Önceki ve Sonraki Haberler