Kumkapı'da Balık festivali düzenlenecek

Kumkapı'da Balık festivali düzenlenecek

Fatih Belediyesi ve KUMDER’in işbirliğiyle düzenlenen ve bu yıl on beşincisi gerçekleştirilecek festivalin mekânları, Kumkapı Meydanı ve Galata Köprüsü olacak.

A+A-

Balıkçılığın gelişimine katkı sağlamak amacıyla, her yıl balık sezonunun başlamasıyla birlikte, Fatih Belediyesi ve KUMDER’in işbirliğiyle düzenlenen ve bu yıl on beşincisi gerçekleştirilecek festivalin mekânları, Kumkapı Meydanı ve Galata Köprüsü olacak.

Fatih Belediyesi ve KUMDER (Kumkapı Turistik Restoranları ve Esnafları Dayanışma Derneği) tarafından 12 - 13 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Fatih Belediyesi Balık Festivali’nde vatandaşlara binlerce balık ekmek ikram edilecek, oltayla balık tutma yarışları yapılacak, renkli etkinlikler düzenlenecek.

İLK GÜN KUMKAPI'DA BALIK EKMEK DAĞITILACAK

Festival korteji, 12 Ekim Cumartesi günü saat 11.00’da Sultanahmet Meydanı’ndaki Marmara Üniversitesi Rektörlük binası önünden hareket ederek, bando eşliğinde Kumkapı Meydanı’na yürüyecek.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak program, Kumkapı Meydanı’na kurulacak ızgaralarda pişen balıkların ikramı ile devam edecek. Festival boyunca konuklara 8000 kişilik uskumru, 2500 kişilik çupra – levrek ızgara, 2500 porsiyon istavrit tava, 2500 porsiyon hamsi tava, 2000 kişilik kalamar tava, 5000 adet balık böreği, şalgam suyu, limonata ve helva ikram edilecek. Festivalin ilk günü renkli aktiviteler ve halk oyunlarıyla sona erecek.

İKİNCİ GÜN OLTAYLA BALIK TUTMA YARIŞMASI

‘Fatih Belediyesi Balık Festivali’ kapsamında 13 Ekim Pazar günü de oltayla balık tutma yarışması yapılacak. Balıkçılar, saat 06.00’da oltalarını Galata Köprüsü’nden Haliç’in sularına sallayacak. Öğlene kadar en çok balığı tutan yarışmacılara ödülleri düzenlenecek törenle verilecek. Festival balık ekmek dağıtımıyla sona erecek.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın ev sahipliğinde 12 – 13 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşecek ‘Fatih Belediyesi Balık Festivali’nde siz değerli basın mensuplarını aramızda görmekten mutluluk duyarız.