Kurtulmuş Referandum iptal olmayacak

Kurtulmuş Referandum iptal olmayacak

Numan Kurtulmuş’tan Referandumun iptal edileceği ile ilgili kamuoyunda dolaşan iddialara cevap verdi. Referandumun iptal edileceği iddialarına cevap veren Kurtulmuş “Hiçbir güç referandumun iptal edilmesi konusunda başarılı olamaz. Hiçbir gücün buna gücü

A+A-

Numan Kurtulmuş’tan Referandumun iptal edileceği ile ilgili kamuoyunda dolaşan iddialara cevap verdi. Referandumun iptal edileceği iddialarına cevap veren Kurtulmuş “Hiçbir güç referandumun iptal edilmesi konusunda başarılı olamaz. Hiçbir gücün buna gücü yetmez” dediği açıklamasında referandumun iptal edilme gibi bir durumun söz konusu olmadığının altını çizdi.

Referandum sonucunda da değişen anayasa hakkında da bilgiler veren Kurtulmuş ; “Cumhurbaşkanının çıkaracağı kanun hükmünde kararnameler asla yasaya aykırı olamayacak. Yani bir yasa hiyerarşisi var, anayasa hiyerarşisi var, bu hiyerarşinin altındadır. Yani nasıl hükümet, bakanlar kurulu kararı çıkarıyor aynı şey. Yeni sistemde başbakan olmadığına göre, başbakan yerine hükümetin başı olan cumhurbaşkanı bunları çıkaracak. Çıkardıklarının hiçbirisi yasaya aykırı olamayacak.” Dediği açıklamasında Cumhurbaşkanı’nın sorumsuz olmayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı’nın sorumluluklarının olduğunu belirten Kurtulmuş “ Cumhurbaşkanı tam tersine, evet, yetkileri var ama çok da sorumlulukları var. Cumhurbaşkanı asla TBMM'nin üstünde yasa yapma bakımından herhangi bir yetkiye sahip değildir." Dedi.