Kuzey Kore için Güney Kore ve Japonya’dan Ek Yaptırım

Kuzey Kore için Güney Kore ve Japonya’dan Ek Yaptırım

Güney Kore ve Japonya’dan BMGK’nın uyarılarına ve cezalarına rağmen nükleer enerji ve balistik füze demeleri konusunda çalışmalarını sürdüren Kuzey Kore için ek yaptırım kararı geldi.

A+A-

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun uzun zamandır ardı ardına gerçekleştirdiği uyarı ve yaptırımları dikkat almayan Kuzey Kore için bir diğer yaptırım kararı da Japonya ve komşu Güney Kore’den geldi.

KUZEY KORE ŞİRKETLERİ

Finansal alanlar başta olmak üzere birçok konuda rest alan Kuzey Kore ise yaptırımları reddettiğini açıkladı. Güney Kore’den Kuzey Kore’ye yaptırım kararı Güney Kore tarafından Kuzey Koreli olması nedeniyle onlarca üst düzey isim ve şirket ile finansal ilişkilerin durdurulması yönünde karar verildiği açıklandığı. Adı yasaklar listesinde geçen iki ismin ise Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong Un’un yakın çevresinden olan Choe Ryong Hae ve Hwang Pyong So olmasının yanı sıra listede yurtdışına işçi nakleden ya kömür ihracatı yapan şirketlerin de isimleri yer aldı.

GİDİŞLER YASAK

Seul merkezli birçok yabancı nükleer uzmanının Kuzey Kore’ye gidişinin yasaklandığı ve ülke çıkarları aleyhinde bir işlem yapmaları takdirinde ülkeye geri dönüşlerinin de yasaklanacağı yönünde yapılan çağrı da bildiride yerini aldı.

Japonya’nın Kuzey Kore’ye yaptırım kararı

Japonya da Kuzey Kore için yaptırımlara başlayacağını duyuran bir diğer ülke olurken Kabine Baş Sekreteri Yoşihide Suga tarafından basına yapılan açıklamada Kuzey Kore’nin nükleer ve füze alanlarındaki çalışmaları, yasaklanması gereken bir tehdit olarak nitelendirildi. Konuşmasında Kuzey Kore’de bulunan tüm Japon vatandaşların geri dönüşü için gerekli çalışmaları sürdüreceğini belirten Suga, Kuzey Kore’den Japonya’ya yapılacak girişler için ise sıkı kurallar getirileceğini açıkladı.

Kuzey Kore’den yaptırımlara önlem

BMGK tarafından geçtiğimiz Çarşamba günü Kuzey Kore yaptırımları hakkında çıkan kararın ardından Pyongyang’ın yönetimi dış ticaretten sağlanana gelirin kesintiye uğratılacağı yönündeki çalışmaların geçersiz olacağını açıkladı. BMGK’nın kararını kategorik olarak nitelendiren ve reddeden Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı yeni yaptırımlar için de önlem alınacağını belirtti.