Letonya yeniden kapanıyor, sokağa çıkma yasağı geliyor

Letonya yeniden kapanıyor, sokağa çıkma yasağı geliyor

Okullar ve lokantalar kısmen, kafe, sinema, tiyatro ve konser salonları tamamen kapanıyor, sokağa çıkma yasağı geliyor.

A+A-

Covid-19: Letonya yeniden kapanıyor

Yetersiz kalan aşılana kampanyası nedeniyle Letonya yaklaşık bir ay süreyle yeniden kapanma önlemlerine ihtiyaç duydu.

Okullar ve lokantalar kısmen, kafe, sinema, tiyatro ve konser salonları tamamen kapanıyor, sokağa çıkma yasağı geliyor.

Letonya Başbakanı Krisnajis Karins, 15 Kasım’a kadar yeniden kapanma önlemlerinin uygulanacağını açıkladı. Kapanma önlemleri, aşılı, aşısız herkesi kapsayacak. 

Başbakan Karins, yetersiz aşılamaya bağlı olarak ülkede salgının yeniden artışa geçmesi nedeniyle kapanma önlemlerine gereksinim duyulduğunu belirtti.

Başbakan Karins, Bakanlar Kurulunun 10 saat süren toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada, “Aşı olanlardan özür dilerim ama önlemler herkese uygulanacaktır. Aşı olmayan ve Covid’e yakalanıp hastanelerde ölen çok sayıda insan var” dedi.

Kapanma önlemlerinin uygulanmasına perşembe günü başlanacak ve önlemler 15 Kasım’a kadar devem edecek. Bu süre zarfında 20.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkmak yasak olacak, kafe, sinema, tiyatro, konser salonları ve lokantalar kapanacak. Lokantaların sadece paket servisi yapmasına izin verildi.

Sadece gıda maddeleri ve temel ihtiyaç maddeleri satan mağazalar açık kalacak ve çalışan kesimin çoğunluğu uzaktan çalışma uygulamasına geçecek. Yalnızca inşaat, ulaşım ve uzaktan çalışma kapsamına girmeyen sektörler bu uygulamanın dışında tutulacak.

İlkokul üçüncü sınıf ve altı öğrenciler okula gitmeye devam ederken, diğer öğrenciler uzaktan eğitim uygulamasına alınacak. 

Bu önlemlerin uygulamaya girmeden önce değiştirilme ihtimali bulunuyor. 

1,9 milyon nüfuslu Letonya’da halkın yarısından daha az bir kesimi iki doz aşı oldu, bu da bir aydan bu yana koronavirus salgınının yeniden canlanmasına yol açtı.

Letonya’da geçen hafta, üst üste yeni vaka sayısında rekor kırıldı. Ülkede dün 1.253 yeni vaka belirlendi ve 7 kişi hayatını kaybetti.

Letonya’da salgının başlamasından bu yana yaklaşık 186 bin kişi hastalandı ve 2 bin 897 kişi hayatını kaybetti.