Liverpool "Dünya Kültür Mirası" listesinden çıkarıldı

Liverpool "Dünya Kültür Mirası" listesinden çıkarıldı

Endüstri çağını simgeleyen ancak aşırı gelişme nedeniyle özgün dokusunu kaybeden İngiltere’nin Liverpool kenti Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesinden bugün çıkarıldı.

A+A-

Karar, Unesco'nun Dünya Kültür Mirası Komitesinin Çin'deki toplantısında alındı. Komite, limanın düzenleme çalışmalarının kentin tarihi ve kültürel dokusuna aykırı olduğu gerekçesiyle bu kararı aldı.

Endüstri çağını simgeleyen ancak aşırı gelişme nedeniyle özgün dokusunu kaybeden İngiltere’nin Liverpool kenti Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesinden bugün çıkarıldı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Unesco’nun ilgili komitesinin 13 delegesi, İngiltere’nin kuzeybatısında bulunan kentin çıkarılması, 5’i de çıkarılmaması için oy kullandı. 2004 yılında listeye giren Liverpool’un çıkarılması için üçte çoğunluk sağlanmış oldu.

Bu karar, Dünya Kültür Mirası Komitesinin Çin’de 16 – 31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen toplantısında alındı.

Liverpool, aynı kaderi paylaşan üçüncü yer oldu. 2007 yılında Umman’daki iri antiloplar olarak bilinen Orikslerin yaşadığı ve koruma altında tutulan bölge, 2009’da da Almanya’nın Dresden kenti yakınlarındaki Elbe vadisi listeden çıkarılmıştı.

Liverpool, yeni bir stadın ve limandaki çok yüksek binaların “telafisi mümkün olmayan zararlar” verebileceği gerekçesiyle listeden çıkarıldı.

Liverpool, milyonlarca İrlandalı ve Britanyalı göçmen ile Afrikalı kölelerin hareket noktası olan limanı ve müzik dünyasına armağanı Beatles grubuyla zengin bir tarihî ve kültürel geçmişe sahip bir kent. Unesco, bu tarihî ve kültürel zenginlik nedeniyle Liverpool’u Dünya Kültür Mirası listesine almıştı. 

Ancak Unesco’ya danışmanlık yapan Uluslararası Anıtlar ve Ören Yerleri Konseyi, Britanya hükümetinden kentin daha sağlam bir geleceğe sahip olabilmesi için defalarca talepte bulunmuştu. Liverpool, 2012 yılından bu yana “Tehlike Altındaki Kültür Mirası” listesinde de yer alıyordu.

Bütün uyarılara rağmen limanı düzenleme projeleri kentin özgünlüğünü kaybettirecek noktaya kadar ilerledi.

Everton futbol takımının yeni stadı da Unesco’nun hedeflerine “aykırı uygulamaların” en son örneği olarak göze battı.

Başta Avustralya olmak üzere bazı ülkeler, “pandemi sırasında çok radikal bir önlem olacağı” gerekçesiyle Liverpool’un listeden çıkarılmasına muhalefet etti. Avustralya, Brezilya, Macaristan ve Nijerya, mayıs ayındaki seçimlerde işbaşına gelen Belediye Meclisine zaman tanımak için kararın bir yıl ertelenmesini istedi. 

Bu arada, Avustralya’nın Büyük Set Resifi de listeden çıkarılma tehdidi altında bulunuyor. Büyük Set Resifi, birbirinden ayrı 2.900 resif ve 900 adadan oluşan, 2.600 km genişliğe yayılmış 344.400 kilometrekare alanıyla dünyanın en büyük resif sistemini oluşturuyor. Resif, kuzeydoğu Avustralya'nın Queensland sahili açıklarındaki Mercan denizinde bulunuyor.

“Dünya Kültür Mirası” etiketi, saygın bir unvan, turizm için önemli bir fırsat yaratıyor ve hükümetleri çevre ve kültür hazinelerini korumaya teşvik ediyor. Ancak listeye alınan bir yer, listede devamlı kalamıyor ve zaman zaman Unesco tarafından uyarılabiliyor ve sonunda listeden çıkarılabiliyor.