Lübnan’da hükümet güvenoyu aldı

Lübnan’da hükümet güvenoyu aldı

Lübnan’da 13 aydan sonra kurulan yeni hükümet meclisten bugün güvenoyu aldı.

A+A-

Lübnan hükümeti güvenoyu aldı

Lübnan’da 13 aydan sonra kurulan yeni hükümet meclisten bugün güvenoyu aldı.

Başbakan Necip Mikati’nin kurduğu hükümete güven oylamasına katılan 100 milletvekilinden 85’i evet oyu verirken, 15 milletvekili hayır oyu kullandı.

128 üyeli Lübnan meclisinde 8 milletvekili istifa ederken 3 milletvekili de ölmüştü.

Lübnan’da sürekli yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle 1 saat geç başlayan güven oylaması oturumunda Başbakan Mikati “hükümetimiz derin karanlıkta bir kandil yakmak için geldi ve bir kararlılık ve umut meşalesi yaktı” dedi.

Türkiye, Lübnan'da yeni hükümetin güvenoyu almasından memnun

Türkiye, Lübnan'da Necip Mikati liderliğindeki yeni Kabinenin Meclis’ten güvenoyu alarak görevine başlamasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.  

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Uzun bir aradan sonra işbaşına gelen yeni hükümetin Lübnan’ın karşı karşıya bulunduğu sınamalarla etkin biçimde mücadele edeceğine ve Lübnan’ın ihtiyaç duyduğu çözümleri üreteceğine inancımız tamdır'' denildi.  

Açıklamada, Türkiye'nin, Lübnan’ın ve Lübnan halkının yanında olmayı ve yeni hükümete de elinden gelen desteği vermeyi sürdüreceği ifade edildi.

Lübnan'ın yeni hükümeti dün, Uluslararası Para Fonu (IMF) kurtarma müzakerelerini hızla sürdürmeye ve ülkeyi kötüleşen ekonomik krizden kurtarmak için bir dizi reformu kırmaya söz verdikten sonra parlamentodan güvenoyu aldı.

Oylamada 85 milletvekili Başbakan Necip Mikati hükümetine güvenoyu verirken, 15 milletvekili aleyhte oy kullandı.

Sekiz saatten fazla süren dünkü oturuma  117 parlamenterden 100'ü katıldı. Toplantıya katılmayanlar arasında Gelecek Hareketi'nin başkanı olan eski Başbakan Saad Hariri de vardı

Önceki ve Sonraki Haberler