Mahmutbey gişelerinde Serbest Geçiş Sistemine geçildi

Mahmutbey gişelerinde Serbest Geçiş Sistemine geçildi

İstanbul trafiğini rahatlatmak için Mahmutbey gişelerinde Serbest Geçiş Sistemine geçildi. Mahmutbey gişelerine yerleştirilen Serbest geçiş sistemi okuyucuları HGS kartlarını okumakta zorluk çıkardığı için vatandaştan fazladan para kesiliyor.

A+A-

İstanbul trafiğini rahatlatmak için Mahmutbey gişelerinde Serbest Geçiş Sistemine geçildi. Mahmutbey gişelerine yerleştirilen Serbest geçiş sistemi okuyucuları HGS kartlarını okumakta zorluk çıkardığı için vatandaştan fazladan para kesiliyor.

Bahçeşehir’den yola çıkan birisi HGS sisteminden giriş yapıyor ama çıkış yapmadığı için şöyle sıkıntı yaşanıyor: “Otomobilinizle Bahçeşehir'den yola çıktınız. Bahçeşehir gişeleri HGS etiketinizi okudu. Mahmutbey gişelerinden çıktığınızda ise HGS etiketiniz okunmuyor. OGS'den çıkış yaptığınız varsayılarak 2.75 TL hesabınızdan otomatik olarak kesiliyor. Her şey normal. Ancak HGS etiketine göre Mahmutbey'den çıkış yapmış olmuyorsunuz. Sadece Bahçeşehir'den çıkmış olarak sisteme işleniyor. Akşam evinize giderken Mahmutbey gişelerinden girip yeniden Bahçeşehir'den çıkış yaparsanız, sizin HGS sisteminizde sabah Mahmutbey'den geçiş yaptığınız yer almadığı için sizi U dönüşü yapmış sayıyor ve 9.75 TL hesabınızdan kesiliyor. Yani sistem sizden 2.75 TL kesmesi gerekirken fazladan 7 TL daha alınıyor. Fazla kesilen para ancak sizin itirazınızla geri iade ediliyor.”

İtiraz edilmesi halinde fazla alınan ücret hesaplara yeniden iade ediliyor. Bu konuda Karayolları Genel Müdürlüğü'nün HGS Çağrı Merkezi 0850 460 60 60 numaralı telefonu arayarak durumu bildirmeniz gerekiyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü konu ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Serbest geçiş sistemi kurulum çalışmaları, 22 Kasım 2016'da tamamlanarak hizmete girmiştir. Mahmutbey'deki OGS ve HGS sistemleri kendi abonelerinden ücret tahsilâtını yapmakta, bu sırada çifte ücretlendirmeyi önlemek için sistemler karşılıklı sorgulama gerçekleştirmektedir. OGS abonesi olan araçlarda, araç giriş bilgileri OGS etiketinin üzerine yazılmakta olup, çıkış anında araç giriş bilgisi ücret toplama sistemi tarafından OGS etiketinden anında tespit edilmekte ve doğru ücret uygulanmaktadır. Ancak, HGS abonesi olan araçlarda, araç plaka bilgisi HGS etiketinden okunarak merkezde tutulan havuzundan sorgulanmaktadır.

HGS etiketi okunamazsa, bu abonelerin plakaları kameralar tarafından tespit edildikten sonra yine aynı giriş bilgisi, havuzdan sorgulanmaktadır. Giriş ve çıkış istasyonları arası mesafenin kısa olduğu zaman; HGS etiketli araçların giriş bilgisinin çıkış anında henüz merkeze gelmediği durumlar oluşabilmektedir. Böyle durumlarda, giriş bilgisi olmayan bu geçişler sistem tarafından ‘U dönüşü' veya ‘Giriş bilgisi yok' olarak değerlendirilmiş olsa da, daha sonra giriş bilgisine ulaşıldığında, yapılan tahsilat düzeltilmekte ve böylece vatandaş mağdur edilmemektedir. HGS aboneleri için, giriş bilgisinin daha kısa sürede merkeze gönderilmesi ile ilgili sistem çalışmaları, halen devam etmektedir.”