Manisa Büyükşehir Belediyesinin kredi notu AA oldu

Manisa Büyükşehir Belediyesinin kredi notu AA oldu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Manisa Büyükşehir Belediyesinin notunu, yatırım yapılabilir seviyesinin yüksek not basamağı olan ‘AA’ olarak açıkladı.

A+A-

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde mali bütçesi ve doğru yatırım hamleleriyle 30 büyükşehir belediyesi arasında bütçesini en iyi kullanan belediye olarak 1’inci sırada gösterilen Manisa Büyükşehir Belediyesi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından da övüldü. Fitch, Manisa Büyükşehir Belediyesinin notunu, yatırım yapılabilir seviyesinin yüksek not basamağı olan ‘AA’ olarak açıkladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, bu notun yalnızca Manisa değil, ülke ekonomisi açısından da önemine vurgu yaparak, “Bu bizim için büyük gurur” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde 2009 yılından bu yana gösterdiği bütçe performansı ve mali disiplin sayesinde taraflı tarafsız tüm kesimlerin dikkatini çeken Manisa Büyükşehir Belediyesi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının da ilgi odağı oldu. Mali disiplini ve doğru yatırım hamleleriyle Türkiye’de 30 büyükşehir belediyesi arasında bütçesini en iyi kullanan ve en iyi yatırım yapan belediyeler arasında 1’inci sırada gösterilen Manisa Büyükşehir Belediyesine bir olumlu not da, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten geldi.

Yeni Büyükşehir Olmasına Rağmen

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 13 Ekim 2017 tarihinde yayınlamış olduğu basın bülteninde, Manisa Büyükşehir Belediyesinin Ulusal Uzun Vadeli kredi notunu, yatırım yapılabilir seviyesinin Yüksek Not basamağı olan “AA” olarak belirlediğini açıkladı. Fitch Ratings tarafından yayınlanan raporda; Manisa Büyükşehir Belediyesinin derecelendirme notuna etki eden kilit faktörler olarak, Fitch tarafından derecelendirilmiş İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya Büyükşehir Belediyelerinin aksine, 6360 sayılı Kanun ile kısa bir zaman önce Büyükşehir Belediyesi statüsü kazanmasına rağmen, güçlü bir faaliyet marjlarının olduğu açıklanmıştır. Uzun Vadeli Yerel Para İhraççı Temerrüt Notu, uluslararası ölçekte derecelendirilmiş emsallerinin ortalama oranı yüzde 8,6 olduğu, Manisa Büyükşehir Belediyesinin yüzde 42 ortalama ile gerçekleşerek, güçlü ve istikrarlı faaliyet marjı performansını gösterdiği bildirildi. Raporda ayrıca; 2012-2016 yılları arasındaki, hızlı gelişmekte olan yerel ekonomik canlılığı ve maliyet disiplini sayesinde, elde edilen güçlü ve istikrarlı faaliyetleri ile özellikle sermaye yatırımlarındaki artışlar kapsamında, Ulusal Uzun Vadeli kredi notunu “AA” olarak belirlediğini açıkladı.

Büyükşehir Şirketleri ve MASKİ de Övüldü

Fitch raporunda Manisa Büyükşehir Belediyesinin bağlı kuruluşları da yer aldı. Bununla ilgili olarak; Besot A.Ş., Manulaş A.Ş. ve Spilaş A.Ş.’nin de herhangi bir finansal borçlarının bulunmamasından dolayı, Büyükşehir Belediyesi için risk oluşturmadığı belirtildi. Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) ile ilgili değerlendirmede ise, 2014 yılında yeni kurulmuş kamu sektörünün herhangi bir dış borcunun bulunmadığı, yatırımlarına yönelik borçlarını kendi kaynakları ile finanse ettiği, bu kapsamda MASKİ’nin, Manisa Büyükşehir Belediyesinden ve Belediye Şirketlerinden herhangi bir sübvansiyon ya da transfere ihtiyaç duymadığı belirtildi.

Başkan Ergün’e Yönetim Övgüsü

Fitch tarafından yayınlanmış olan bültende, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün önceliklerinin, güçlü bütçe performansını sürdürmesi sonucu, Büyükşehir Belediyesinin büyük ölçekli yatırımların gerçekleştirmesinin önünü açtığı da belirtildi. Ayrıca; 17 ilçedeki sorumluluk alanlarında, yolların asfaltlanması, mevcut yolların genişletilmesi, karayolu alt yapısının iyileştirilmesine yönelik olarak köprülü alt ve üst geçit kavşakları ile yeni otopark alanlarının oluşturulmasına yönelik ulaşım yatırımlarına ağırlık verildiğine değinildi.

“Doğru yoldayız”

Fitch değerlendirmesinin yalnızca Manisa değil, ülke ekonomisi açısından da önemli olduğuna vurgu yapan ve bunun kendileri için gurur kaynağı olduğunu ifade eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak, 2009 yılından itibaren sürdürmüş olduğumuz güçlü ve istikrarlı mali disiplinimizden taviz vermeden, Büyükşehir Belediyemizin tüm kaynaklarını, Manisalı vatandaşlarımızın yerel ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak, yatırımlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor, bundan sonra da artarak devam edecek. Büyükşehir Belediyemizin 2015-2019 dönemini kapsayan yatırım programı doğrultusunda, 17 ilçemizde devam eden ve planladığımız tüm yatırımlarımızın finansman ihtiyacının karşılanması, ancak Büyükşehir Belediyemizin mali kaynaklarını, gelir ve gider dengelerini iyi planlama, programlama, uygulama ve kontrol edilmesi halinde güçlü kalabilmektedir. Bu kapsamda; uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından ilk defa alınmış olan, Ulusal Uzun Vadeli yüksek kredi notu, Manisa Büyükşehir Belediyemizin kredibilitesi en yüksek kuruluşlar arasına girmesine ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu

Önceki ve Sonraki Haberler