Mars Yarışında Bir Diğer rakip: Çin

Mars Yarışında Bir Diğer rakip: Çin

Son günlerde adından sıkça bahsettiren Mars yarışına bir isim daha katıldı. Çin, daha önce açıklamalarda bulunan NASA ve Elon Musk’ın 2030 yılına kadar Mars yüzeyine insan gönderme hedefine ortak oluyor.

A+A-

Son günlerde adından sıkça bahsettiren Mars yarışına bir isim daha katıldı. Çin, daha önce açıklamalarda bulunan NASA ve Elon Musk’ın 2030 yılına kadar Mars yüzeyine insan gönderme hedefine ortak oluyor. Daha önce Sovyetler Birliği ve ABD’nin gerisinde kaldıkları uzay yarışına şu ana kadar milyarlarca Dolar yatırım yapan devlet bu yeni hedef için halihazırda planlarını açıkladılar. İlk hedeflerinin 2020 yılında Mars’a keşif amaçlı bir robot ve uydu göndermek olduğunu belirten Çinli vekil Wu Yanhua, Çin’in 2030 yılına kadar uzay araştırmalarında Dünya’nın en büyüklerinden olmak istediğini de vurguluyor.

Mars Yarışında Bir Diğer rakip: Çin

Çalışmalar Hız Kazanmıştı

Ay’a gönderilen ilk insanın ardından, uzaya ilk uydusunu yollayan Çin o günden bugüne değin birçok çalışmada bulundu. Ay’ı keşfetmek amacıyla uydunun yüzeyine bir adet robot gönderen ülke 2003 yılında ise uzay yürüyüşü düzenlemişti. Bunlarla beraber 5 adet uzay mürettebatı, keşif amaçlı yolculuklarda bulundu. Çin her ne kadar diğer uzay araştırma kurumlarıyla iş birliğinde olacaklarını duyursa da ABD kongresi 2011 yılında ulusal güvenlik gerekçesiyle bu iş birliğinin olmayacağı kararını almıştı.

Sadece Mars Değil!

Vekil Yanhua hedeflerinde sadece Mars’ın değil aynı zamanda Jüpiter ve uydularının da bulunduğunu aktardı. Bunun için tarayıcıların gönderileceği açıklanırken 2018 yılında ise Ay’ın karanlık yüzeyine iniş yapmayı planladıkları belirtildi. 2020 yılında Mars’a gönderilecek robot ve ondan gelecek bilgileri Dünya’ya yollayacak olan uydu yardımıyla gerekli hazırlıkların yapılacağı açıklanırken, ülkenin asıl hedefi 2030 yılında Mars’a ilk insanı göndermek. Bakalım yeni uzay yarışı diyebileceğimiz gelişmelerde, bu görevi insanlık adına Elon Musk mı yoksa diğer devletlerden biri mi gerçekleştirecek?