Mavi nokta poetik opera İzmir'de sanatseverlerle buluşacak

Mavi nokta poetik opera İzmir'de sanatseverlerle buluşacak

Şiirsel bir şölen mavi nokta poetik opera’sı izmir devlet opera ve balesi’nde

A+A-

İZDOB 26 mayıs cuma günü ve 27 mayıs cumartesi günü saat 20.00’de Selman Ada’nın bestelediği Tarık Günersel’in librettosunu yazdığı poetik opera “Mavi Nokta”yı sahneye taşıyacak. Dünya prömiyeri 11 Ekim 1997’de İzmir’de gerçekleşen eser insanlığın binlerce yıllık geçmişinden günümüze uzanan serüvenini şiirsel bir dille anlatıyor.

Türk müzik tarihinde önemli bir yere sahip olan Mavi Nokta yaratıcıları tarafından “şiirsel uygarlık tarihinden uzaya doğru geniş bir yelpazede yansıtan eser” olarak tanımlanan eser, Anadolu ezgilerini, kimi zaman Afrika mitini, Mısır tanrılarını, insanlığı öykülüyor.

Mavi Nokta müziğin ve şiirin buluştuğu etkileyici bir eser. Kainata uzanan yapıt izleyenlerinde farklı bir boyut açıyor. Elhamra Sahnesi’nde seslendirilecek eserin orkestra şefliğini Tulio Gagliardo yapacak. Eserin koro yönetmeni Ahmet Kahyaoğlu; eseri seslendirecek sanatçılar ise Soprano Nurgün Baburhan, Evrim Keskin Özülgen, Tenor Barış Yanç, Bariton Murat Duyan, Bas Soner Yıldırım, Barış Yener .

Önceki ve Sonraki Haberler