Mehmet Ali Nuroğlu: tiyatro sahnesini er meydanı gibi görüyorum

Mehmet Ali Nuroğlu: tiyatro sahnesini er meydanı gibi görüyorum

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, oyuncu Mehmet Ali Nuroğlu ve Tansu Biçer’i konuk etti.

A+A-

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, oyuncu Mehmet Ali Nuroğlu ve Tansu Biçer’i konuk etti. İkili, NTV Radyo dinleyicilerine “Uyarca” isimli yeni tiyatro oyunlarını anlattı.

“Uyarca, sürekli uyumlu davranan kişi anlamında kullanılıyor”

İkili, yönetmenliğini Ahmet Mümtaz Taylan’ın üstlendiği ve DasDas Sahne’nin yeni oyunu “Uyarca”yı anlatarak sohbete başladı.

Tansu Biçer, 45 yıl önce İsviçreli yazar Friedrich Dürrenmatt’ın kaleme aldığı ve Türkçe’de “İşbirlikçi” anlamına gelen “Der Mitmacher” isimli oyunun Yücel Erten tarafından “Uyarca”ya çevirildiğini anlattı. Oyuncu, “Uyarca, sürekli uyumlu olmak ve hayatta kalmak uğruna uyumlu davranan kişi anlamında kullanılıyor.Türkçe’de aslında böyle bir kelime yok” dedi.

“Uyarca, bir kara komedi oyunu!”

Prömiyerini 21 İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan “Uyarca”nın bir kara komedi oyunu olduğunu söyleyen Mehmet Ali Nuroğlu, “Oyundaki mizah, Türk seyircisinin çok alışık olduğu türden bir mizah değil. Daha karanlık, daha umutsuz ve sarkastik diyebileceğimiz türde bir mizah. Karakterler her şeyle dalga geçebiliyor. Biz de komedinin altını çok çizmeden, komiklik yapmadan oynuyoruz. Ama seyirci yine de gülüyor” dedi.

“Ahmet Mümtaz Taylan’la çalışmak bizim için çok kıymetli!”

İkili, yönetmen koltuğunda oturan oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan’la çalışmanın kendileri için çok kıymetli olduğunu dile getirdi.

Nuroğlu, “On yıl sonra ilk kez bu oyunla sahneye çıkıyorum. Ahmet Mümtaz Taylan’la çalışmak benim için müthiş bir şey. Kendisi zaten çok sevdiğim biridir. Zehir gibi bir zekası ve espritüel bir kişiliği vardır” dedi. Biçer ise Ahmet Mümtaz Taylan’ın çok iyi bir yönetmen olduğunu belirterek, “Esprili, neşeli ve her zaman hepimizin ruh halini gözlemleyerek bize destek verdi” dedi.

“Tiyatro sahnesini er meydanı gibi görüyorum!”

Mehmet Ali Nuroğlu, tiyatro ve dizi oyunculuğu arasındaki farkla ilgili, “Kameraya oynarken daha minimal olmanız, büyütmemeniz, oyuncu ve kamerayla daha farklı bir ilişki kurmanız gerekir. Tiyatroda ise bambaşka bir durum var. Tiyatro sahnesi hem bir rehabilitasyon, hem de insanın kendini deştiği bir yer. Er meydanı gibi görüyorum” dedi. Ayrıca oyuncu, Tansu Biçer’in kendisine çok destek olduğunu da sözlerine ekledi.

“Ufak Tefek Cinayetler’ 7’den 70’e herkesin ilgisini çekti!”

Son zamanlarda fenomen haline gelen Star TV’nin “Ufak Tefek Cinayetler” dizisinde “Komiser” rolünü canlandıran Tansu Biçer, dizinin yediden yetmişe bütün izleyiciyi etkisi altına aldığını söyledi.

Ünlü oyuncu, “Diziyi izlediğimde çok dallandırıp budaklandırılmadığını görüyorum ve hikaye sadece tek karaktere dayanmıyor. Bence herkesin ilgisini çekmesinin sebebi bu. Ayrıca, bir bölüm boyunca kırk tane konu yerine iki olay yaşanıyor” dedi.

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, ntvradyo.com.tr’de.