Mehmet Şimşek ve Orhan Gencebay, Mehmet'in Gezegenine konuk oldu

Mehmet Şimşek ve Orhan Gencebay, Mehmet'in Gezegenine konuk oldu

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve sanatçı Orhan Gencebay, Kral FM’de “Mehmet’in Gezegeni Özel” yayınına konuk oldular

A+A-

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve sanatçı Orhan Gencebay, Kral FM’de “Mehmet’in Gezegeni Özel” yayınına konuk oldular. Şimşek ve Gencebay, Meslek Birlikleri’yle yapılan toplantı sonrası Mehmet Akbay’a açıklamalarda bulundular.

“Telif Haklarıyla İgili Maliye Bakanımız Çalışma Yapacak”

Müziğin önemli bir bileşen olduğunu söyleyen Mehmet Şimşek, “Dijitalleşmeyle birlikte maalesef özellikle sanatçılarımız çok zorlandılar. Emekleri kolayca çalınmaya başladı. Meslek Birlikleri’yle yapılan toplantıda bana bazı notlar ilettiler. Kopyalamayla ilgili bazı çalışmalar olacak” dedi. Vergiye ilişkin sıkıntıların da iletildiğini belirten Mehmet Şimşek, konuyla ilgili önümüzdeki dönemde maliye bakanının mutlaka bu hususları dikkate alacağını düşündüğünü söyledi.

“Doğru olan haklıdır. Haklı olan da güçlüdür”

Orhan Gencebay ise müziğin işlevleri olduğunu, eğlendirdiğini, dinlendirdiğini ve derinlik verdiğinini vurguladı. Gencebay, “Müzik, sanat alanında en çok kullanılan dallardan biridir. Hatta dinimizi bile makamla icra ederiz. Ülkemizin sorunları var ama, bunları aşacağımıza inanıyorum. Bugün de çok ümitli cümleler duyduk. Feveran olmayalım, sakin bekleyelim. Doğru olan haklıdır. Haklı olan da güçlüdür. Şu an bulanık ama şöyle derler; su bulanmadan durulmaz” açıklamasında bulundu.

“Algı Operasyonları Yapıldı”

Bakan Mehmet Şimşek, ülke olarak ve devlet olarak milletimiz sayesinde bir çok sorunun üstesinden gelindiğinin altını çizerek şunları söyledi; “Aslında kimse şoklara karşı bağışıklı değil. Ama direncimizin olması önemlidir. Yani esas olan dirençli olabilmek. Kalıcı bir tahribata izin vermemek. Algı operasyonu çok yapıldı ama, milletimiz her seferinde resmi doğru okudu. Siyasi istikrar devam etti” dedi.


"Vatandaşımızın Tercihlerine Saygımız Sonsuz”

Gezegen Mehmet programda Mehmet Şimşek’e “Bir kesim dövizin artmasına seviniyor, bir kesim de artması için daha da gayret gösteriyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Şimşek; “Bu tehditlere karşı topyekun mücadele edeceğiz. Vatandaşımızın tercihlerine bizim saygımız sonsuz. Biz en zor dönemde bile müdahale etmedik. Ama ülkemizin menfaatine olan konularda vatandaşımız gerekli hassasiyeti gösterecektir, buna inanıyorum.” dedi.

Bugünün “birlik beraberlik günü” olduğunu da vurgulayan Mehmet Şimşek; “Ufak tefek sıkıntılarımız tabii var, ama ekonomimiz sağlam. Bu yaşadığımız sıkıntıları başka ülkeler yaşasa asla bellerini doğrultamazlardı. Biz bu sene bir milyondan fazla vatandaşımıza iş bulacağız. Bütçemiz diğer ülkelere kıyasla iyi. Güçlü bir büyümemiz var. Karamsar tablolara itibar etmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

“İnsanlar Cebinde Doları Gezdirdiği Sürece, Bu Amerika’ya Yarar”

Mehmet Şimşek, vize kriziyle birlikte hem altının rekor kırmasını hem de doların sürekli değer kazanmasını da değerlendirdi. Şimşek, “Genelde küresel riskler arttıkça, insanlar kenarda altın tutmayı tercih edebiliyor. Dolar konusu ise şöyle, Amerikan Merkez Bankası küresel kriz döneminde büyük ölçekle para bastı. İnsanlar cebinde doları gezdirdiği sürece, bu Amerika’ya yarar” dedi.

“Panik Yapmayın, Karamsar Olmayın”

Bakan, ülkemizde yaşanan olumsuz olaylardan dolayı milletimizin karamsar senaryolara itibar etmemelerinin altını çizdi. Mehmet Şimşek, “Sadece bugün değil hiçbir zaman, hiçbir konuda panik yapmayın, karamsar senaryolara inanmayın. Her ülkede bu sorunlar var, ama şunu unutmayalım burada güçlü bir hükümet var” dedi. Geçmişte bundan daha büyük krizleri aştığımıza da değinen Şimşek, bu krizlerin genelde ticarete yansımadığını da vurguladı.

"100 Milyar Dolar Civarında Yastık Altında Altın Var"

Gezegen Mehmet’in tahmini olarak yastık altında ne kadar altın olduğunu sorması üzerine Mehmet Şimşek, özel açıklamalarda bulundu. Tahminlere göre 2 bin 200 ton civarında, yani yaklaşık 100 milyar dolar civarında yastık altında altın olduğunu söyleyen Şimşek, “Biz diyoruz ki kaynakta dışa bağımlılığı azaltalım. Bu kaynak Türkiye’de var. Hazine olarak diyoruz ki gelin biz size devlet güvencesi verelim. Ziraat Bankası şubelerine getirin altınlarınızı. Takılar değil. Size tahvil veya kira sertifikası verelim. Vade sonunda size altınlarınızı iade edeceğiz, hem de size getiri sağlayacağız. Böylece kaynakta dışa bağımlılığımız azalacak. Hem devlet kazanacak, hem siz” dedi.