Melanom kolayca tespit edilebilinmekte

Melanom kolayca tespit edilebilinmekte

Kanser türlerinden Melanom dikkat edilmezse hayat almaya devam ediyor. Gözümüzün önündeki kansere dikkat edilmiyor. Melanom yüzünden dünya genelinde hayatlar sönüyor. Melanom tespiti kolayca tespit edilebilinmekte. Türk Dermatoloji Derneği Dermoskopi Çalı

A+A-

Kanser türlerinden Melanom dikkat edilmezse hayat almaya devam ediyor. Gözümüzün önündeki kansere dikkat edilmiyor. Melanom yüzünden dünya genelinde hayatlar sönüyor. Melanom tespiti kolayca tespit edilebilinmekte. Türk Dermatoloji Derneği Dermoskopi Çalışma Grubu Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Fezal Özdemir “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her saat başı 1 kişi melanom yüzünden hayatını kaybediyor ama melanom bir ayna yardımıyla bile fark edilebilir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 250 binden fazla kişiye melanom tanısı konuluyor. Sıklığı giderek artmakta olan hastalık konusunda ise doktorlar çok dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

Ülkemizde ve tüm dünyada önemli bir halk sağlığı problemi haline gelen melanom deri kanserlerinin  yüzde  5’ini oluşturmakla birlikte, ölümlerin  yüzde  75’inden sorumlu, en tehlikeli olanı. Derinin en üst tabakasında bulunan “melanosit” adı verilen renk hücrelerinin, kötü huylu çoğalması sonucu oluşan en tehlikeli deri kanseri melanom hakkında Türk Dermatoloji Derneği Dermoskopi Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fezal Özdemir önemli uyarılarda bulundu.

 Prof. Dr. Fezal Özdemir, “Melanom, derimizin en üst tabakasında bulunan “melanosit” adı verilen renk hücrelerinin kötü huylu çoğalması sonucu oluşan en tehlikeli deri kanseri olarak biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 250 binden fazla kişiye melanom tanısı konuyor. Tüm dünyada görülme sıklığı 100 binde 3’dür ve her saat başı 1 kişinin melanom nedeniyle ölmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığı giderek artmaktadır. 2014 yılında, Türkiye kanser istatistiklerine geçen görülme sıklığı 100 binde 1.5 olarak bildirilmiştir. Ege Üniversitesi Kanser Araştırma ve Uygulama Merkezi Kanser Kayıt Birimi verilerine göre, son 10 yılda sadece bu bölgede görülen melanom hasta sayısı 1283’dür. Bu veri gerçek görülme sıklığının, dünyadaki sıklığından az olmadığına işaret etmektedir” dedi.

“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”

Prof. Dr. Fezal Özdemir, “Ancak erken dönemde, derinlere inmeden tanı konursa, yüzde yüz şifa sağlanabilir. Burada en büyük öncelik hastaların bilinçlendirilmesi ve hekime erken başvurularını sağlayabilmektir. Melanom; bir ben üzerinden veya normal derideki bir leke üzerinde gelişen ve koyu kahverengi ya da siyah renkte, 3-4 mm genişlikte, yuvarlak, kenarları muntazam bene benzeyen bir leke veya kabartı olarak başlar ve hızla değişir. Nadiren renksiz veya pembe renkli de olabilir. Bu yüzden hızla büyüyen ten rengi ya da pembemsi kabartılara çok dikkat etmek gerekir. Erken tanınmazsa büyüdükçe, kabarır, sürtünme ile kanayabilir. Melanomun bir leke halindeyken kabarık hale dönüşmesi, kanserin derinlere indiğini yani vücuda yayılır hale geldiğini gösteren kötü bir işarettir. Tanıda ışıklı bir büyüteç olan dermoskop ile bakılırsa, derinin içini görebilen dermatolog,  yüzde 90-95 duyarlılıkla doğru tanıya ulaşacaktır” dedi.

 

Melanomun çocuklar dahil her yaşta ve derinin her yerinde görülebileceğini söyleyen Prof. Dr. Fezal Özdemir, “ Açık tenli, güneşe duyarlı, hemen yanıp ama bronzlaşamayan, sarı veya kızıl saçlı, renkli gözlüler; kendisinde veya ailesinde melanom hikayesi olanlar; çok sayıda beni olanlar; şekil, renk ve büyüklük açısından şüpheli özellikler gösteren benlere sahip kişiler risk altındadır” dedi.

 Prof. Dr. Fezal Özdemir, “Melanom genellikle ileri yaşlarda, 50-55 yaş sonrasında görülürken son yıllarda çocuk, ergen ve genç erişkinlerde melanom hızla artmaktadır. Korunmasız aşırı güneş maruziyeti ve solaryumlar gençlerde melanomun artışına yol açmaktadır.  Melanom tedavisi mümkündür. Hele erken dönemde henüz kanser üst tabakayı aşmamışsa tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıyla yüzde yüz şifa sağlanır; başka ek tedavi de gerekmez. Yani melanomun ana tedavisi en kısa sürede tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Tanı konulan iyi huylu bir leke veya ben ise gereksiz cerrahiden uzaklaşılacaktır. Melanom görülürse, tüm vücut için kanser tarama testleri yapılarak hastalığın derecesini ve yaygınlığını saptanacak ek tedaviler buna göre planlanacaktır. Unutulmaması gereken en önemli husus da hastalığın derecesi ne olursa olsun melanom tanısı almış bir hastanın ömür boyu izlenmesi gerekliliğidir. Vücudunuzdaki diğer kanserleri gözünüz göremeyebilir ama melanom gözünüzün önündedir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler