Merakla beklenen Bluetooth 5 teknoloji severler ile buluşuyor

Merakla beklenen Bluetooth 5 teknoloji severler ile buluşuyor

Teknoloji dünyasını yakından takip edenlerin merakla beklediği Bluetooth 5 teknolojisi kullanıma hazır. Bluetooth 4.5'nin yerini alacak olan Bluetooth 5 teknolojisi özellikleri herkesi heyecanlandırdı.

A+A-

Merakla beklenen Bluetooth 5 hakkında yeni haberler yayınlandı. Yeni teknoloji sayesinde daha uzak mesafelerden daha yüksek hızda paylaşım imkanı sunulurken, Bluetooth 4.2’nin yerini alacak yeni sürümün detaylarını sizin için öğrendik.

Bluetooth 4.2’nin yerini almaya hazırlanan yeni Bluetooth 5 teknolojisi sonunda kullanıma hazır hale geldi. Bluetooth Special Interest Group (BSIG) tarafından Bluetooth 5 geliştirme ve test sürecinin sona ererek kullanım için hazır olduğu açıklandı.

Daha uzak mesafelerde daha yüksek hız

İlk defa bu senenin ortasında duyduğumuz Bluetooth 5 teknolojisi ile gelen yenilikler arasında kablosuz bağlantıda daha uzak mesafelerde daha yüksek hız en çok dikkat çekenlerin başında geliyor. Detayının açılması gerekirse, Bluetooth 5 teknolojisi, bir önceki sürüm olan Bluetooth 4.2’ye nispeten 4 kat daha uzak mesafe ve veri aktarımında 2 kat daha fazla hız sunuyor. Bu yeni teknolojinin cihazlar arasında evde ya da ofiste kesintisiz aktarım sağlaması beklenirken binalar arası kapsamını da genişletecek olan yeni sürümün, geliştiriciler tarafından kullanıcı taleplerine yönelik olarak gelişiminin devam ettirileceği, güvenli ve kolay bağlantı sağlanması için küresel bir standart sağlanması hedeflendiği öğrenildi.

Başka neler geliyor?

Hız mesafe konusunda yapılan yeniliklerin yanı sıra Bluetooth 5 ile gelen yenilikler arasında yapılan mesaj paylaşımında kapasitede de 8 katına çıkarılan bir yükseliş sağlanıyor. Veri gönderme konusunda büyük kolaylık sağlayacak olan bu gelişme sayesinde teknolojik ortamlarda kullanışlılık en üst seviyeye çıkarılmış oluyor.