Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Fed'in faiz artırımı kararının ardından toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini sabit tuttu. Kurul, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 11'den yüzde 11.75'e yükseltti.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı toplantısında geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 11’den yüzde 11.75’e yükseltti, diğer faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

ABD Merkez Bankası’nın dün akşam açıkladığı ‘faiz’ kararından sonra bugün de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini sabit tuttu.

Bu yılki PPK toplantılarının ilki 24 Ocak’ta yapılmıştı. Bu toplantıda faiz koridorunun üst bandı olan marjinal fonlama oranı yüzde 8.5’dan yüzde 9.25’e çıkarıldı. Faiz koridorunun alt bandı yüzde 7.25’de, politika faizi olarak bilinen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı da yüzde 8’de sabit tutuldu.

10 Ocak’tan itibaren attığı adımlarla bankaları yönlendirdiği geç likidite penceresi borç verme faiz oranında da 100 baz puan artış yaptı ve yüzde 10’dan 11’e çıkardı.

16 Nisan tarihindeki referandumdan önceki son toplantı olacak. Nisan ayındaki PPK toplantısı 26 Nisan’da gerçekleştirilecek.

HANGİ FAİZ NE ANLAMA GELİYOR?

Gecelik borç alma faizi: MB’nin piyasada fazla likidite olduğu durumda taahhüt ettiği asgari faiz. Şu anda pratikte neredeyse hiç kullanılmayan bir oran.

Haftalık repo faizi: Normal şartlarda MB’nin ana fonlama aracı ve faizi. Geçen hafta içinde MB bu orandan sağladığı fonlamayı sıfırladı.

Gecelik borç verme faizi: Bankaların fonlamanın yeterli kalmaması durumunda başvurdukları gecelik fonlama faizi.

Geç Likidite Penceresi: Piyasadan borç bulamayan bankaların kullandıkları fonlamanın faizi. MB son uygulamaları ile bunu da faiz koridoruna dahil etti. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler