Merkez Bankası’ndan izinsiz ödeme sunan kuruluşlara ilişkin uyarı

Merkez Bankası’ndan izinsiz ödeme sunan kuruluşlara ilişkin uyarı

Merkez Bankası, yetkisi olmayan kurum ve kişilerin, para transferi ve fatura ödemeleri hizmetine aracılık ettiği yönünde ihbar ve şikâyet alındığını belirterek, izinsiz ödeme hizmetleri konusunda vatandaşları uyardı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB), yapılan açıklamada, son zamanlarda ilgili mevzuatın gerektirdiği izin ve yetkiler olmadan, bir kısım işletmeler ve kişiler tarafından para transferi ve fatura ödemeleri hizmetlerine aracılık edildiği ve bu amaçla üçüncü kişilerden para tahsil edildiği yönünde ihbar ve şikâyetler alındığı belirtilerek, “Tahsilatı yapılmış fonların ödemelerde kullanılmayıp mağduriyet yaratıldığına yönelik yoğun bildirimler ile karşılaşılmaktadır” denildi.

Türkiye’de ödeme hizmetlerinin sunulabilmesinin ancak gerekli lisansların alınmış olması şartıyla mümkün olduğu ifade edilen açıklamada, bankalar, Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT) ile faaliyet izni almış ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları tarafından ödeme hizmetlerinin yerine getirilebildiği kaydedildi.

“İhbarda bulunulması önemli”

Açıklamada, para transferi, fatura ödemelerine aracılık edilmesi ve benzeri ödeme hizmetlerini sunabilecek yetkili kuruluşların TCMB internet sitesinde liste halinde ilan edildiği de bildirilerek, şunlar kaydedildi:

“Ödeme hizmeti sunmaya yetkili olduğu kesin tespit edilemeyen kişilere itibar edilmemesi ve bunlar aracılığı ile herhangi bir ödeme yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca, bankalar, PTT ve listede yer alan ödeme ve elektronik para kuruluşları ile bunların temsilcileri dışında ödeme hizmeti sunulması suçtur. TCMB tarafından izinsiz faaliyet gösteren işletmeler ve kişiler hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmasını teminen ilgili Cumhuriyet başsavcılıklarına başvuruda bulunulmaktadır. Bu kurum ve kuruluşların dışında ödeme hizmeti alınmaması ve yasal olmayan ödeme hizmeti sunulması iddialarının TCMB’ye bildirilmesi olası mağduriyetleri önleyecektir. Gerekli lisanslar ile izin ve yetkileri olmaksızın ödeme ve elektronik para kuruluşu veya bunların yetkili temsilcisi gibi davranan işletme ve kişilerle karşılaşılması halinde, TCMB internet sitesinde yer alan iletişim sekmesini (TCMB-Sorularınız İçin) veya e-Devlet üzerinden TCMB’ye Sorun sekmesini kullanarak ihbarda bulunulması, TCMB tarafından Cumhuriyet başsavcılıklarına başvuruda bulunulabilmesi bakımından önem arz etmektedir.”