Mersin Aydıncık’ta başlayan yangını söndürme çalışmaları sürüyor

Mersin Aydıncık’ta başlayan yangını söndürme çalışmaları sürüyor

Mersin'in Aydıncık’ın ilçesinde bazı yerleşim yerlerini de tehdit eden yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

A+A-

Mersin’in Aydıncık ilçesi Pembecik Mahallesi’nde dün başlayan ve poyrazın da etkisiyle büyüyen alevler sabah saatlerinde yerleşim yerlerine tehdit eder boyuta ulaştı.  

Büyüyen alevler Yenikaş Mahallesi ve ile merkezdeki Atatürk Mahallesi’ndeki yerleşim yerlerine zarar verdi. Bölgede yaşayanlar tahliye edildi. Şiddetli poyraz nedeniyle yangına müdahalede güçlük çekilmesi nedeniyle alevler Atatürk Mahallesi’nde bir evin tamamen 4 evin kısman yanmasına ve çok sayıda seranın hasar görmesine neden oldu. 

Yenikaş Mahallesi’nde de yangının hasarı büyük oldu. Burada da evler tahliye edildi. Yenikaş Mahallesi’nin üst tarafları, Hasancık ve Yağırat mevkiinde ilk belirlemelere göre 10 ev kullanılamaz hale geldi.  Burada da onlarca sera yangından zarar gördü. Ekiplerin mücadelesi ve yangından yanacak ormanlık alanın kalmaması nedeniyle alevler etkisini yitirdi. Ekipler mahallelerde soğutma çalışmasına başladı.  

Ekipler havadan ve karadan Bozyazı’nın Gözçe ve Aydıncık’ın Duruhan Köyü’ne doğru ilerleyen alevleri kontrol altına almak için büyük çaba sarfettiği bildirildi.  

Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’de yangın bölgesine giderek incelemelerde bulundu.

Teknolojiden yararlanılmalı

Bu arada, Tarım Orkam-Sen Mersin Şube Başkanı Ömer Hatip Özden, orman yangınlarında can alıcı noktanın, yangın çıkmadan önlenme ve erken müdahale olduğunu ancak bunun için yetişmiş iş gücü ile ekipman eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini söyledi. 

Yeterli çalışan ile teknolojinin imkanlarından yararlanarak orman yangınlarının çok daha kolay bir şekilde önlenebileceğini anlatan Özden, ülkenin itibarı kadar ciğerlerinin de önemli olduğunu kavrayarak bu politikalar ışığında hareket edilmesini istedi.