Microsoft Hisseleri Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Microsoft Hisseleri Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Dünya yazılım devi Microsoft'un hisse senetleri, geride kalan haftada, tüm zamanların rekorunu kırdı ve 74,30 Dolar'a kadar çıktı.

A+A-

Dünya yazılım devi Microsoft'un hisse senetleri, geride kalan haftada, tüm zamanların rekorunu kırdı ve 74,30 Dolar'a kadar çıktı. Hisse senetleri halen 73 - 74 Dolar seviyesinde seyrediyor. Microsoft'un hisselerindeki artış, özellikle geçtiğimiz hafta açıklanan dördüncü çeyrek sonuçları ile yükselişe geçti ve bir ara 77 Dolar'a kadar yükseldi. Microsoft, 1986 yılından beri halka açık bir şirket. Hisselerin çıktığı seviye ile Microsoft böylece 31 yılın zirvesini görmüş oldu. Rekor artış sonrası Microsoft'un piyasa değeri 570 milyar Dolar'a yükseldi.

Microsoft'un geleceğinden endişe duyanlar ve tutunamayacağını düşünenler bu veriler sonrası bu düşüncelerinden vazgeçiyor. Microsoft, yazılım kullanım ve satışı konusunda hem web ortamında, hemde mobil cihazlarda yaşadığı değişime uygun tepkiler verememekle eleştiriliyordu. Bazı ekonomistler bu nedenlerle Microsoft'un kötüye gitmesini bekliyordu.

MİCROSOFT BU NOKTAYA NASIL ULAŞTI

Ekonomistler ve analistler, Microsoft'un hisse senetlerinin tüm zamanların en yüksek noktasına nasıl yükseldiğini değerlendirdi. Verileri yorumlayan uzmanlar, Microsoft'un bu başarıyı göstermesinde öncelikli nedenin büyük küresel değişimlerde ayakta kalmayı başarması olduğu görüşünde. Pek çok yazılımın, kişisel bilgisayarlardan mobil cihazlara taşınması sırasında Microsoft pazardaki olan baskın rolünü korumayı başardı.

Microsoft'un bu başarıyı yakalamasındaki ikinci nedenin de, mobil dönemin artık olgunlaşması olduğu fikri öne çıkıyor. Fakat Microsoft bu dönemde bile 90 milyar Dolarlık ciroya ve 21 milyar Dolarlık kar'a ulaşmayı başardı. Microsoft, bu adımlar ile büyük bir şirket olarak yerini korumayı başarırken, büyümesini de sürdürüyor.

Microsoft'un bulut yazılımı alanında işletmelere yazılım ve abonelik satması bu başarıdaki önemli bir etken olarak değerlendiriliyor. Şirketin 'ticari bulut' departmanı, 2018 yılında mali yıl hedefi olarak belirlenen 20 milyar Dolar'lık satış rakamına yaklaşmak üzere.