Microsoft yeni tableti Surface Go'yu tanıttı

Microsoft yeni tableti Surface Go'yu tanıttı

Microsoft, Apple’ın en ucuz iPad’leriyle kapışan, hem daha küçük hem daha ucuz Surface Go tabletleriyle, kişisel bilgisayar piyasasının alt ucuna yöneliyor.

A+A-

Microsoft, Apple’ın en ucuz iPad’leriyle kapışan, hem daha küçük hem daha ucuz Surface Go tabletleriyle, kişisel bilgisayar piyasasının alt ucuna yöneliyor.

Surface Go’nun ekranı 25 cm, aşağı yukarı giriş seviyesi iPad’lerle aynı boyutta. Microsoft, 399$’a satılan tabletleri, mevcut Surface Pro’dan 400$ daha ucuz, ama daha yavaş Intel işletimcisine sahip ve yaklaşık dört saat daha az şarj ömrü olduğunu açıkladı. Yeni tablet, şu an piyasada bulunan Surface ürünlerinden çok daha hafif, 500 gram. 2 Ağustos’ta satışa sunulacak ürün, Wi-Fi bağlantısıyla geliyor. Mobil versiyonları daha sonra çıkacak.

Microsoft’un daha önceki ürünleri gibi Surface Go da klavye ve mouse seçenekleriyle geliyor. Şirket, Pazartesi günü, her iki aksesuarın da ucuz versiyonlarını duyurdu. Microsoft donanımında USB-C standart şarjı ilk defa Go kullanacak. Yeni tabletler, 64, 128 ve 256 gigabyte depolama seçeneği ve 4 veya 8 gigabyte RAM alanı gibi farklı özelliklere sahip olacak. Fiyatlar, 399$ ile 549$ civarında değişiyor.

400$ altı fiyat seviyesi, Microsoft için kilit bir konu, çünkü Surface ürünlerini diğer bilgisayar donanımı yapanlara karşı daha ciddi kulvarlarda yarıştırmak istiyor. Daha ucuz aletler öğrencileri çekebilir, böylece teknolojisine alışan öğrenciler, ileride mezun olduktan sonra bunu işyerlerine de yayabilirler. Bu strateji, sene başında okullar için 299$’lık bir iPad sunan Apple’in çok işine yaramıştı. Ayrıca Google da düşük fiyatlı Chromebook laptop’larıyla bir miktar başarı elde etti.

Surface Go, hala en ucuz iPad’den daha pahalı, ama Go tableti, klavye takılabilme gibi, giriş seviyesi iPad’Lerde olmayan profesyonel özelliklerle uyumlu. Bloomberg News, Microsoft’un yeni tablet serisi hakkında Mayıs’ta bir haber yapmıştı.

Microsoft 499$’lık Surface 3 tableti 2015 yılında çıkardı, ama 2016’da ürünün üretimini durdurdu. Yazılım devi, tüketici donanım satışını 2012’de Surface RT’yi piyasaya sunarak başlattı. Bu tabletler tüketicilere hitap etmedi. Bu yüzden de şirket daha fiyatlı Pro modellere odaklandı.

Microsoft şimdiye kadar, tutulan bir Surface ürünü yapmak için mücadele verdi. Geçtiğimiz dört çeyrek içerisinde toplam 4.4 milyar dolar gelir elde etti. Apple aynı süre içinde 20 milyar dolar değerinde iPad sattı

HABERE YORUM KAT