Milli Eğitim Bakanlığı zeki çocuk arayışında

Milli Eğitim Bakanlığı zeki çocuk arayışında

MEB zeki ve dahi çocuklara daha iyi eğitim verebilmek için TÜZDEV ile işbirliği yapacak. İmzalanan işbirliği protokolü ile tespit edilmiş olan dahi çocuklara özel eğitim verilecek.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı zeki çocuk arayışında. MEB zeki ve dahi çocuklara daha iyi eğitim verebilmek için TÜZDEV ile işbirliği yapacak. İmzalanan işbirliği protokolü ile tespit edilmiş olan dahi çocuklara özel eğitim verilecek.

MEB İLE TÜZDEV İŞBİRLİĞİ

Ülkemizde bulunan ve gerekli eğitimi alamadıkları için potansiyellerini göstermeyen zeki ve dahi çocukların eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Üstün Zekalı ve Dâhi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) işbirliği protokolü imzaladı.

TÜRKİYE GENELİ ÇALIŞMA YAPILACAK

Özel yetenekli tespit edilmesi için çocuklara zeka testi yapılacağını belirten TÜZDEV Genel Başkanı Kemal Tekden, belirlenen çocuklar ile Türkiye geneli eğitimlere başlayacaklarını belirttiği açıklamada şunları söyledi: “Vakfımızın MEB desteği ile uygulamaya koyacağı projeyle üstün zekalı ya da dâhi çocuklara, ailelerine, öğretmenlerine Türkiye genelinde eğitimler başlatılacak” diyerek aileler ve öğretmenlerinde bu işin içinde olacağını vurguladı.

BİLİM SANAT MERKEZLERİNDE EĞİTİM VERİLECEK

İmzalanan protokol hakkında bilgiler veren Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör testin 5 yaşından büyük çocuklara uygulanacağını belirti. Zeka testi sonrası yapılacaklar hakkında bilgi veren Başkan Tekden, “MEB desteğiyle başlatacağı projeyle üstün zekalı ya da dâhi çocuklar tespit edilerek ailelere ve öğretmenlerine Türkiye genelinde eğitimler verilecek. Ayrıca TÜZDEV merkezlerinde eğitime alınan çocukların MEB'e bağlı Bilim Sanat Merkezleri'nde eğitim görmesi sağlanacak” diyerek belirlene çocukların Bilim Sanat Merkezlerinde eğitim alacaklarının altını çizdi.

DİĞER ÜLKELER BU KONUDA ÖNDELER

Diğer ülkelerin üstün zekalı çocukların eğitimi konusunda ileri seviyede olduğunun altını çizen Başkan Tekden “Dünya bu çocukların birer güç olduğunun farkında. O nedenle ABD, Rusya, Hollanda ve İsrail gibi ülkeler çocukları şansa bırakılmadan tespit ediyor, eğitiyor” diye konuştu. Türkiye'de bu olaya dikkat çekmek için 7-8-9 Nisan'da İstanbul'da üstün zekalı çocuklara yönelik çalıştay düzenleyeceğiz” diyerek yakın zamanda bu konu ile ilgili çalıştay yapılacağına vurgu yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler