Milli Savunma Bakanı Akar Polonya’da

Milli Savunma Bakanı Akar Polonya’da

Milli Savunma Bakanı Akar, Polonya ziyareti kapsamında mevkidaşı Blaszczak ile bir araya geldi.

A+A-

Akar: “Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’de barışın ve istikrarın hakim olması için gayret gösteriyoruz”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak’ın resmi davetlisi olarak geldiği başkent Varşova’da ilk olarak Marshall Pilsudski Meydanı’ndaki Meçhul Asker Anıtı’nı ziyaret etti. 

Anıta, “Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı” yazılı çelenk bırakan Akar, saygı duruşunda bulundu, Anıt Özel Defteri’ni imzaladı.

Akar, buradaki törenin ardından Polonya Savunma Bakanlığına geçti. Bakanlığa gelişinde Blaszczak tarafından karşılanan Akar için resmi tören düzenlendi. İki ülke ulusal marşlarının askeri bando tarafından çalındığı törende Akar, tören kıtasını Lehçe “Merhaba asker” diyerek selamladı.

Bakanlar Akar ve Blaszczak, önce baş başa görüştü daha sonra heyetlerarası görüşmelere başkanlık etti. Görüşmelerin ardından iki bakan, Polonya Savunma Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ve Polonya arasında köklü tarihi geçmiş ve ortak değerlerin bulunduğunu belirten Akar, iki ülkenin NATO içindeki stratejik iş birliğine dikkati çekti. 

Polonya’nın NATO çerçevesinde sağladığı desteğe teşekkür eden Akar, “Hava polisliği misyonu kapsamında bizim uçaklarımız da Temmuz’dan Eylül’e kadar burada Polonya Silahlı Kuvvetleri unsurları ile birlikte başarıyla görev yaptı” dedi.

Bakan Akar, görüşmelerde hem askeri eğitim iş birliği konusundaki çalışmaları hem de savunma sanayi alanındaki iş birliği konularını değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek “Önümüzdeki günlerde imzalayacağımız askeri çerçeve anlaşması ile birlikte ilişkilerimiz çok daha süratlenecektir” ifadesini kullandı. 

Polonya ve Türkiye’nin bu alanlardaki potansiyeline vurgu yapan Akar, şunları kaydetti:

“Bu potansiyelden ortaya çıkacak sinerjiyle birlikte ülkelerimizin güvenliği ve silahlı kuvvetlerimizin gelişmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Bu şekliyle sadece kendimiz için değil aynı zamanda NATO ve bölge için de önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyorum. Benzer bir yaklaşım içinde Karadeniz’de, Ege’de, Doğu Akdeniz’de barışın ve istikrarın hâkim olması için gayret gösteriyoruz.”

“Türkiye için AB tam üyeliği stratejik bir hedeftir”

Bu konuda Türkiye ve Polonya’nın benzer düşünceleri taşıdığını dile getiren Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Amacımız, ülkelerimizin ve bölgenin güven ve istikrar içinde olmasıdır. Buna katkı sağlamak için çalışıyoruz. Karşılıklı olarak personel değişimi yapmak suretiyle personelimizin olabildiğince güçlenmesine gayret göstereceğiz. Savunma sanayi konusunda da ülkelerimizin sahip olduğu potansiyelden en üst düzeyde yararlanmak suretiyle silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının, silah, araç gereç ve donanımın olabildiğince yerli ve millî olarak sağlanmasına çalışacağız. Son derece olumlu ve yapıcı gündemle yaptığımız çalışmaların sadece ülkelerimiz için değil aynı zamanda NATO için de önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Türkiye için AB tam üyeliği stratejik bir hedeftir. Bu konudaki desteklerinden dolayı Polonya’ya teşekkür ediyorum.”

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak de “İki ülke arasında sadece NATO içinde değil farklı alanlarda da iş birliği söz konusu. Cumhurbaşkanı Sayın Duda’nın Türkiye ziyareti sırasında iki ülke arasında iş birliği konusunda imzalanan anlaşmalar ve insansız hava araçlarının satın alınması bu iş birliğinin somut göstergesidir” diye konuştu.

Türkiye ve Polonya arasındaki askeri iş birliğinin sadece savunma sanayi ile sınırlı olmadığını, eğitim alanında da önemli iş birliğinin bulunduğunu dile getiren Blaszczak, bunun daha da artacağına yönelik inancını ifade etti. 

Blaszczak, “Yakında Polonya’dan bir heyet silah sistemleri satın alınması ve teknolojik tecrübe paylaşımı için tekrar Türkiye’ye gidecek” dedi.