Mobil internet bedava oluyor

Mobil internet bedava oluyor

Çin’de hizmet veren servis sağlayıcıların ortak kararı olarak 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'nin 68'inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla mesafe ve dolaşım (roaming) ücretlerini almayacaklarını açıkladı.

A+A-

Çin’de mobil internet ekim ayından itibaren ücretsiz olacak. Akıllı telefonlardaki internet kullanımından ücret alınmayacağı açıklandı. Çin’de hizmet veren servis sağlayıcıların ortak kararı olarak 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'nin 68'inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla mesafe ve dolaşım (roaming) ücretlerini almayacaklarını açıkladı.

Çin’in 68’nci kuruluş yıl dönümü

Çin'in üç servis sağlayıcının ortak kararı neticesinde böyle bir uygulama hayata geçecek. Çin Mobil İletişim (China Mobile), Çin Birleşik Şebeke İletişim Grubu (China Unicom) ve Çin Telekomünikasyon Şirketi (China Telecom) toplam 3 tane servis sağlayıcı bu kararı almasındaki ana neden ise Çin Halk Cumhuriyeti'nin 68'inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla böyle bir karar aldılar.

Tüm gelir içindeki mobil gelirler çok düşük

Ülkenin en büyük telekom operatörü olan Çin Mobil'in yönetim kurulu başkanı Li Yue, yurtiçi dolaşım ücretlerinin şirketin tüm gelirinin yüzde 8 ila 10 olduğunu belirterek, bu bedellerin alınmamasının Çin Mobil'i operasyon ve yönetim bölgelerinde yenilik yapmaya teşvik edeceğini söyledi.

Servis kalitesi artacak

Çin Unicom ise geniş bant internet erişimini arttıracağını, yenilikçi uygulamalar geliştireceğini ve ürünler ile servislerinin kalitesini arttıracağını kaydetti. Endüstri ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı da bu girişimin önemli sonuçları olacağını bildirdi.

Endüstri ve Bilgi Teknolojisi Bakan Yardımcısı Chen Zhaoxiong, "Çin'deki uzun mesafe ve dolaşım tarifelerini tamamen kaldıracağız. Küçük ve orta büyüklükteki işyerleri için uluslararası uzun mesafe aramalarını ve internet erişim ücretlerini büyük ölçüde düşüreceğiz" dedi.

Bakanlık, böylece servis sağlayıcılarının tarifelerini düzene sokacağını ve sağlıklı pazar rekabetini destekleyeceğini belirtti.