Moğolistan İMF ile anlaştı

Moğolistan İMF ile anlaştı

Moğolistan son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı iflas tehlikesiyle karşı karşıya geldi. İflas tehlikesi yaşayan Moğolistan IMF'den 5.5 milyar dolarlık şartlı yardım talebinde bulundu.

A+A-

Moğolistan IMF ile 5,5 milyar dolarlık yardım programı anlaşması yaptı. Moğolistan Meclisinin onaylaması ile geçerlilik kazanacak ekonomik istikrar programına göre IMF 5,5 milyar dolar yardım yapacak.

MOĞOLİSTAN IMF İLE ANLAŞTI

Moğolistan son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı iflas tehlikesiyle karşı karşıya geldi. İflas tehlikesi yaşayan Moğolistan IMF'den 5.5 milyar dolarlık şartlı yardım talebinde bulundu. IMF'nin duyurduğu anlaşmaya göre Moğolistan’da ekonominin düzene girmesi için Moğolistan hükümeti ekonomik tedbir kararları aldıktan sonra yürürlüğe girecek.

İLK ETAPTA 440 MİLYON DOLAR

Anlaşmaya göre, Ulan Bator yönetimi, anlaşma aracılığıyla IMF'den ilk etapta 440 milyon dolarlık kredi çekebilecek. Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası'nın yanı sıra, Japonya, Güney Kore ve Çin hükümetlerinin ikili düzeyde sağlayacakları tercihli kredi ya da döviz takas imkanlarıyla paket büyüklüğü 5.5 milyar dolara kadar çıkabilecek.

MOĞOLİSTAN MART AYINDA 580 MİLYON ÖDEYECEK

Uluslararası piyasalarda, Moğol hükümetinin Mart ayındaki 580 milyon dolarlık uluslararası tahvil geri ödemesini yapamayacak durumda bulunduğu dile getiriliyordu.

YER ALTI KAYNAKLARI BAKIMINDAN ZENGİN

Çin ile Rusya arasına sıkışan ve denize doğrudan erişimden yoksun olan Moğolistan, yeraltı maden zenginliklerine dayanarak birkaç yıl evveline dek son derece hızlı büyüme oranlarına erişti, ancak uluslararası emtia fiyatlarında başlayan gerilemeyle mali zorluk içine düştü.

ÇETİN KIŞ ŞARTLARI YAŞANIYOR

Asya bozkırlarında bu yıl etkili olan olağanüstü sert kış koşulları da iflasın eşiğindeki ülkenin can damarlarından hayvancılığa büyük darbe vurdu. Üç milyon civarındaki nüfusuyla ülkede cari açık 2016 yılında bir önceki seneye göre üçe katlanarak 1.5 milyar dolara genişledi. Moğolistan, 1990-2010 döneminde IMF ile 5 kez stand-by anlaşması imzalamıştı. Bunların sonuncusu 2009-10 yıllarında uygulanmıştı.