Monarşi'nin sona erdiği Barbados'ta Cumhuriyet dönemi başlıyor

Monarşi'nin sona erdiği Barbados'ta Cumhuriyet dönemi başlıyor

Karayipler ülkesi Barbados, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in hükümdarlığına son vererek bugün cumhuriyet olacak

A+A-

Karayip ada ülkesi Barbados'ta devlet başkanlığı bu gece yarısı (TSİ 07.00) sona eriyor. 

BBC'nin haberine göre, gece yarısı, Karayip adası, Kraliçe II. Elizabeth'in Barbados'un devlet başkanlığı unvanını kaldırarak dünyanın en yeni cumhuriyeti olacak. 

Prens Charles, Kraliçe'nin bir temsilcisi olarak devir teslim töreni için ülkede bulunuyor. Prens Charles, aynı zamanda Barbados'un üyeliğini sürdüreceği İngiliz Milletler Topluluğu başkanı olarak orada bulunuyor. 

İngiltere tahtının varisi olan Galler Prensi, İngiliz monarşisine son bir selam verecek ve Ulusal Kahramanlar Meydanı'ndaki devir teslim töreninde ülkenin ilk Cumhurbaşkanı Dame Sandra Mason'ı kutlayacak.

Karara saygı

Buckingham Sarayı ise Barbados'un kararına saygı duyduğunu açıkladı. Ancak kalıcı dostlukları vurgulayan kamuoyu açıklamalarının altında bir miktar huzursuzluk olduğunu söylemek de mümkün. 

Kraliçe'nin devir teslim için Barbados'a gitmesine gerek yoktu. O işi fiilen Prens Charles yapacak. Kraliçe birlik mesajı gönderse de yaşanan fiilen ve anayasal olarak bir ayrılık. 

Sömürge geçmişinden kurtulmak

Barbados'ta bir süredir Cumhuriyetçilik konuşuluyor. Başbakan Mia Mottley bunu adanın kendini göstermesi ve daha fazla özgüven için bir şans olarak nitelendirdi ve ekledi: "Sömürge geçmişimizi tamamen geride bırakmanın zamanı geldi" 

Mottley, BBC ile yaptığı geniş kapsamlı bir röportajda, sömürge mirasının ortadan kaldırılmasının "karşıt ya da düşmanca" bir tavır anlamına gelmediğini söyledi. Kraliçe'ye duyduğu saygıyı dile getirdi, ancak ülkesinin yakın ortak olarak kalacağı İngiltere ile yeni bir ilişki türünün zamanının geldiğini de kaydetti. 

Önceki ve Sonraki Haberler