Naci Ağbal'dan KDV Reformu açıklaması

Naci Ağbal'dan KDV Reformu açıklaması

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Maliye Bakanı Naci Ağbal'a hazırlıkları devam eden KDV Reformu için ihracatçıların önerileri ve beklentilerinden oluşan raporu, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısında sundu.

A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Maliye Bakanı Naci Ağbal'a hazırlıkları devam eden KDV Reformu için ihracatçıların önerileri ve beklentilerinden oluşan raporu, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısında sundu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Raporda ihracatçılarımızın yaşadığı zaman kaybının önüne geçecek, nakit akışını hızlandıracak, ekonominin kayıt altına alınmasını teşvik edecek önerilere yer verdik" dedi.

Reel sektörün 140 milyar lirayı aşan KDV alacağı olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Ağbal ise “KDV Kanunu’ndan herkes şikayetçiydi. KDV aslında tüketimi vergilendirmesi gereken bir vergiydi ama uygulamasıyla üretim vergilendirildi” dedi. İhracatçılara tanınan yeşil pasaport hakkı için “Sizin kırmızı pasaport almanız lazım” diyen Ağbal, “Türkiye 2017’de yüzde 5 civarında bir büyüme yakalayacak. Büyüme ihracattan önemli bir katkı alacak. Bu bizi sevindiriyor” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkamlar Kurulu Toplantısı, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın katılımıyla gerçekleşti. Maliye Bakanı Ağbal'ın 2 ay önce hazırlıkları devam eden KDV Reformu için ihracatçıların beklenti ve önerilerini almak istediğini belirtmesi üzerine danışmanlık firması KPMG işbirliğiyle hazırlanan KDV Reformu Raporu, toplantıda kendisine sunuldu. Yeni kabinenin ekonomiye ve ihracatçılara hayırlı olmasını dileyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Raporda ihracatçılarımızın yaşadığı zaman kaybının önüne geçecek, nakit akışını hızlandıracak, ekonominin kayıt altına alınmasını teşvik edecek önerilere yer verdik" dedi.

TİM olarak KDV Reformundan üç temel beklentileri olduğunu söyleyen Büyükekşi, şunları söyledi: "Öncelikle var olan bürokrasinin azaltılması gerektiğine inanıyoruz. Bunun yanında, Bakanlıklar arasında süreçlerin daha hızlı işlemesi için koordinasyonun artırılması bizler için büyük önem arz ediyor. Son olarak ihracatçılarımızın sıklıkla dile getirdiği KDV iadelerinde yaşanan gecikmelerin finansal bir yük haline gelmeden çözülmesi oldukça önemli."

KDV sisteminin AB ile uyumu incelendi

Taleplerinin gerçekleşmesi ile işlem süreçlerinin basitleşerek bürokratik engellerin azalmış olacağını kaydeden Büyükekşi, “Hem de KDV iade süreçleri hızlanarak uluslararası rekabetin hızına ayak uydurmamıza yardımcı olacak. Bu noktada, KDV Reformu bizler için oldukça önemli bir konu başlığı” diye konuştu. Büyükekşi, raporda örnek 9 ülkenin KDV uygulamalarının ve Türkiye’nin KDV sisteminin AB ile uyumunun da incelendiğine işaret etti.

4.400 yeşil pasaport başvurusu ön onaydan geçti

İhracatın birinci çeyrek büyümesine 2,2 puanlık katkı sağladığını ve ilk 6 ayda 155 milyar dolarlık ihracat hedefinin tam olarak yarısının yakalandığını hatırlatan Büyükekşi, “Bu başarımızda Hükümetimizin payı elbette çok büyük. Son bir yılda birçok talebimize yanıt bulduk” dedi. İhracatçılara tanınan yeşil pasaport hakkı sonucunda 4.400 başvurunun ön onaydan geçtiğini açıklayan Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeşil pasaportun yanı sıra ihracat desteklerinin 1 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarıldı. Yüksek ve orta yüksek teknolojili ürünlerin imalatına ilişkin işlemlere damga vergisi ve harç istisnası sağlandı. Gelirinin yüzde 85’ini yurt dışından elde eden hizmet işletmelerine çalışanları nedeniyle gelir vergisi stopaj teşviki verildi. İhraç malı taşıyan araçlara yönelik ÖTV muafiyetinin miktarı artırıldı. Verilen her destek için Hükümetimize teşekkür ederiz.

Maliye Bakanı Ağbal’dan TİM’e teşekkür

Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçtiğimiz yıl aralarında TİM’in de bulunduğu birçok sivil toplum kuruluşunu ziyaret ettiğini ve toplantılarda herkesin KDV Kanunu’ndan şikayetçi olduğunu söyledi. Bunun üzerine KDV Reformu yapmaya karar verdiklerini anlatan Ağbal, “Bunu yalnız yapmak istemedik. Sivil toplum örgütlerinden görüş istedik. TİM’e, Sayın Başkana ve ihracatçılarımıza hemen gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum” diye konuştu. İhracatçıya tanınan yeşil pasaport hakkı için “Sizin kırmızı pasaport almanız lazım” diyen Ağbal, “Rakamlar ve istatistikler Türkiye’nin 2017’de yüzde 5 civarında bir büyüme yakalayacağını gösteriyor. Büyüme, ihracattan önemli bir katkı alacak. Bu bizi sevindiriyor” dedi.

KDV’nin aslında tüketimi vergilendirmesi gereken bir vergiyken, uygulamalarla üretimi vergilendiren bir vergiye dönüştüğünü ifade eden Ağbal, “Reel sektörün 140 milyar lirayı aşan KDV alacağı var. Mevcut KDV sistemi yerli üretiminde aleyhine çalışıyor. Üretimde bir malı dışarıdan getirmek, bazı durumlarda daha karlı oluyor” dedi.