NASA, Venüs gezegenini araştıracak

NASA, Venüs gezegenini araştıracak

NASA, Venüs'ün doğasını incelemek için DAVINCI+ ve VERITAS isimli iki görev planlıyor. Görevlerin 2028-2030 yıllarında gerçekleşmesi öngörülüyor.

A+A-

NASA, Venüs'ün doğasını incelemek için DAVINCI+ ve VERITAS isimli iki görev planlıyor. Görevlerin 2028-2030 yıllarında gerçekleşmesi öngörülüyor.

En yakın komşu gezegen Venüs, Dünya'yı ve ötegezegenleri daha iyi anlamamıza yardımcı olabilecek çok sayıda bilgiyi gizliyor.

NASA, bu gizemi çözebilmek ve Venüs'ün doğasını incelemek için DAVINCI+ ve VERITAS isimli iki görev planlıyor.

NASA'nın Keşif Programı'nın bir parçası olan misyonlar, Venüs'ün Dünya'ya benzer pek çok özelliği varken nasıl cehennem benzeri bir yer haline geldiğini anlamayı amaçlıyor.

Bu görevlerde gezegenin aşırı sıcaklıklarında ve atmosfer basıncında hayatta kalınması önem taşıyor.

NASA yöneticilerinden Thomas Zurbuchen, “NASA'nın 30 yılı aşkın süredir ziyaret etmediği bir dünyanın yoğun keşfiyle gezegen bilimi programımızı hızlandırıyoruz” dedi.

DAVINCI+ görevi

DAVINCI+, nasıl oluştuğunu ve geliştiğini anlamak için Venüs'ün atmosferinin bileşimini ölçecek ve aynı zamanda gezegenin bir okyanusu olup olmadığını belirleyecek.

Gezegenin kalın atmosferini inceleyecek ve Venüs'ün atmosferinin Dünya'nınkine kıyasla neden kaçak bir sera olduğunu anlamak için soy gazların ve diğer elementlerin kesin ölçümlerini yapacak.

Bu, 1978'den bu yana Venüs'ün atmosferine ABD liderliğindeki ilk görev olacak.

VERITAS

VERITAS, gezegenin jeolojik tarihini belirlemek ve neden Dünya'dan bu kadar farklı geliştiğini anlamak için Venüs'ün yüzeyini haritalayacak.

VERITAS, topografyanın 3 boyutlu rekonstrüksiyonlarını oluşturmak ve levha tektoniği ve volkanizma gibi süreçlerin Venüs'te hala aktif olup olmadığını doğrulamak için gezegen üzerindeki yüzey yüksekliklerini çizecek.

Venüs'ün yüzeyinden gelen kızılötesi emisyonları haritalayacak ve aktif volkanların atmosfere su buharı salıp salmadığını belirleyecek.

Venüs, Dünya'nın ikizi olarak adlandırılıyor

Venüs boyut ve yapı bakımından Dünya'ya benziyor. Hatta Dünya'nın ikizi olarak adlandırılıyor. Ancak kesinlikle tek yumurta ikizleri değiller. Zira iki gezegen arasında ciddi farklar bulunuyor.

İşte Venüs hakkında ilginç bilgiler.

1. Venüs güneşe en yakın ikinci gezegendir.

2. Venüs, Uranüs'ün dönme yönününkine benzer bir şekilde doğudan batıya doğru kendi ekseni etrafında döner.

3. Venüs, güneş sisteminin en sıcak gezegeniyken, Merkür Güneş'e daha yakın olmasına rağmen en ateşli ikinci gezegenidir.

4. Venüs’ün ortalama sıcaklığı 425 santigrat derecedir. Yani kurşunu bile eritebilecek kadar yüksek bir sıcaklığa sahiptir.

5. Venüs Dünya’dan çok az küçüktür.

6. Güneş’ten gelen ışığın Venüs’e ulaşması neredeyse 6 dakika sürmektedir.

7. Güneş sistemindeki diğer gezegenlere oranla en dairesel şekle ve yörüngeye sahip gezegendir.
8. Venüs , sadece 3 derecelik sınırlı eksenel eğiliminden dolayı herhangi bir mevsimi yaşamaz.

9. Venüs de tıpkı Merkür gibi karasal bir gezegendir.

10. Venüs'ün dağları, vadileri ve yüzlerce volkanı vardır. Aslında, Venüs'ün Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerden daha çok volkanı vardır. Ancak, bunların çoğu uykudadır.

11. En yüksek dağı Maxwell Montes, 8,8 kilometre yüksekliğindedir. Bu neredeyse Dünya’daki Everest Dağı ile eşdeğer bir yüksekliktir.

12. Venüs gezegeni çok yoğun bir atmosfere sahiptir.

13. Venüs’ün de tıpkı Merkür gibi herhangi bir uydusu veya halkası yoktur.

14. Yavaş dönme hızı nedeniyle, Venüs'ün manyetik alanı Dünya'nınkinden daha zayıftır.

15. Dünyanın uydusu Ay’dan sonra Venüs, gece gökyüzünde görebileceğiniz en parlak nesnedir.

16. Venüs şimdiye dek 40’tan fazla uzay aracı tarafından araştırılmıştır.

17. Venüs adını aşk ve güzelliğin tanrısından almıştır. Bir kadın figürü ile adlandırılan tek gezegendir. Venüs Roma tanrıçasıdır.

18. Güneş sisteminde yer alan gezegenler arasında günün en uzun sürdüğü gezegendir. Venüs'ün kendi ekseni üzerinde dönmesi 243 Dünya gününü alır. Dahası, Venüs'ün Güneş'in etrafında bir devrimi tamamlaması 225 Dünya günü sürmektedir.

19. Venüs aynı zamanda kütlesi itibariyle Dünya’ya benzemesinden ötürü yeryüzündeki kardeş gezegen olarak anılır.

20. Venüs'teki sıcaklık değişimi gezegenin yavaş dönüşünden dolayı gece ve gündüz arasında minimumdur.

21. Venüs'ün yüzeyindeki atmosferik basınç, Dünya'dakilerden 92 kat daha fazladır.  Gezegendeki bu yoğun baskı, herhangi bir uzay aracının yüzeyde kalmasına izin vermez.

22. Venera 3, 1966'da Venüs'e inen ilk insan yapımı uzay aracıdır.

23. Gezegende rüzgar hızı 724 km. hıza kadar çıkabilmektedir.

24. Venüs sürekli olarak, görünür ışığa nüfuz edebilen yoğun sülfürik asit bulutlarıyla kaplıdır. Bu nedenle gökbilimciler, gezegenin özelliklerini optik teleskoplarla göremediler. Venüs'ün yüzeyi hakkındaki bilgilerin çoğu, ABD ve Sovyet uzay sondalarından edinilen radar görüntüleriyle elde edilmiştir.

25. 1970'lerden önce, gökbilimciler arasında Venüs'ün yüzeyi hakkında geniş spekülasyonlar yapıldı. Birçok bilim adamı, gezegenin oldukça tropik olacağına ve ilk sovyet uzay aracıyla suyun varlığını onaylamak için gerekli ekipman yüklendiğine inanmaktaydı.

26. Her ne kadar Dünya'nın ikizi dense de, Venüs'ün yüzey koşulları Dünya üzerindeki koşullardan çok farklıdır. Bilim adamları gezegenin yüzeyinin çok sıcak ve kuru olduğuna ve son derece yüksek yüzey sıcaklıklarından dolayı sıvı su içermediğine inanıyorlar.

27. Önde gelen jeologlar, gezegenin mevcut yüzeyinin bir milyar yıldan daha eski olduğuna inanmaktadır.

28. Venüs'ün atmosferi diğer gezegenlerin atmosferlerinden daha ağırdır. Öncelikle karbondioksitten oluşur. Dünya'nın atmosferinden yaklaşık 90 kat daha fazla basınç uygular.

29. Venüs yüzeyinin yaklaşık % 65'i düz ve pürüzsüz düzlüklerden, kalan% 35'i ise dağlık bölgelerden oluşur.

30. Venüs'ün yüksek yüzey sıcaklığı sera etkisinin bir sonucudur. Gezegeni çevreleyen büyük sülfürik bulutlar ve karbondioksitten oluşan kalın atmosferi nedeniyle, atmosfere giren güneşten gelen ışın enerjisinin neredeyse tamamı sıkışmakta ve gezegenin yüzeyinde tutulmaktadır.