NATO Hollanda ve Türkiye'ye gerilimi düşürün çağrısı yaptı

NATO Hollanda ve Türkiye'ye gerilimi düşürün çağrısı yaptı

Türkiye ve Hollanda arasında birkaç günder devam eden krizle ilgili NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ‘ittifak üyeleri olan Hollanda ve Türkiye’ye gerilimi düşürme’ çağrısı yaptı.

A+A-

Hollanda bve Türkiye arasındaki kriz konusunda NATO’dan da ilk açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ‘ittifak üyeleri olan Hollanda ve Türkiye’ye gerilimi düşürme’ çağrısı yaptı.

NATO Genel Sekreteri, “Çetin tartışmalar gibi, karşılıklı saygı da demokrasilerimizin merkezindedir. Bütün müttefikleri, karşılıklı saygı göstermeye, sakin davranmaya ve ölçülü bir yaklaşım benimsemeye çağırıyorum. Gerilimi azaltmak, durumu yatıştırmak için şu an bizi birleştiren şeylere odaklanmalıyız” ifadelerini kullandı

AB'DEN ÇAĞRI

NATO açıklamasından birkaç dakika sonra ise AB Komisyonu'ndan açıklama geldi.

AB Komisyonu, Türkiye'yi "durumu daha da kötüye götürme riski taşıyan, aşırı açıklamalar ve eylemlerden sakınmaya" çağırdı.

Rusya'dan Türkiye ve Hollanda'ya itidal çağrısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, "iki ülke arasındaki tansiyonun düşürülmesi için" hem Türkiye hem de Hollanda'yı "itidalli ve yapıcı" olmaya çağırdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ankara'nın talebi üzerine yapılan görüşmede, Lavrov ve Çavuşoğlu, Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılması planlanan üçüncü tur görüşmelere yönelik hazırlıkları değerlendirdi. Cuma günü Moskova'da iki ülke liderlerinin başkanlığında yapılan Türk-Rus üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı ışığında Astana sürecini istişare eden Lavrov ve Çavuşoğlu, ateşkesin desteklenmesi ve verimli bir müzakere süreci başlatılmasına ilişkin anlaşmaları da ele aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler