Nisan ayı festivallerle şenlenecek

Nisan ayı festivallerle şenlenecek

Türkiye’nin farklı şehirleri Nisan ayında birbirinden güzel ve eğlenceli festivallere ev sahipliği yapacak.

A+A-

Türkiye’nin farklı şehirleri Nisan ayında birbirinden güzel ve eğlenceli festivallere ev sahipliği yapacak. Enuygun seyahat analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Nisan ayının ilk haftası Adana’da Portakal Çiçeği, Alaçatı’da ise Ot festivali yapılacak. Karnaval havasında geçecek bu etkinlikleri kaçırmamak için acele edin, çünkü ulaşım ve konaklama için talep oldukça fazla” dedi.

Adana sokakları portakal çiçeği kokuyor

Ülkemizde son yıllarda ünlenen iki önemli festivale dikkat çeken Hacıbayramoğlu “Bu yıl 5. kez düzenlenen Adana Portakal Çiçeği Festivali’nin karnaval yürüyüşü 8 Nisan Cumartesi günü yapılacak. Portakal çiçeği kokuları eşliğinde yürüyen karnaval korteji, Adana sokaklarını şenlik alanına çevirecek. Turuncu renkli kıyafetli insanları, portakal figürlerini ve tabii kebap, şalgam gibi yöresel lezzetleri her köşe başında bulabilirsiniz. Festival kapsamında müzikal etkinlikler ve çeşitli yarışmalar da düzenlenecek. Neredeyse tüm Adana halkının katıldığı bu karnavala ilgi her geçen gün artıyor” dedi.

Çeşit çeşit otlar ve muhteşem yemekler

Nisan ayında bir başka önemli etkinliğin de İzmir Çeşme’de düzenlenen Alaçatı Ot Festivali olduğunu belirten Hacıbayramoğlu “Bu festival de son yıllarda giderek ünlenen bir karnavala dönüştü.

Bu yıl 6-9 Nisan tarihleri arasında 8. kez düzenlenecek Alaçatı Ot Festivali’nde ziyaretçiler, enginar yemeğinden tatlısına, kabak çiçeği dolması ya da şevket-i bostana kadar yöresel lezzetleri ve 200 farklı çeşit otu tadabilecek. Çeşme’nin en popüler beldesi Alaçatı sokakları da bu tarihlerde festival alanına dönüyor. Her yerde çiçekten yapılmış taçlarını başlarına takan kadın satıcıların yaptığı eşsiz yemekleri bulabilirsiniz. Geçen yıl 150 bin kişinin ziyaret ettiği Alaçatı Ot Festivali’nin bu yıl daha fazla ziyaretçi çekmesi bekleniyor. Bu nedenle özellikle uçak bileti ve konaklama rezervasyonları için acele etmenizde fayda var. Bu festivaller için ulaşım ve konaklama dahil 300 TL ile 1.000 TL arası bir bütçe ayırmanız yeterli olabilir” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler