Nöbetçi Noterlik uygulaması yeniden başladı

Nöbetçi Noterlik uygulaması yeniden başladı

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında bir süre yapılamayan ''Nöbetçi Noterlik'' uygulaması, 502 günlük aranın ardından, bugün yeniden başlıyor. 

A+A-

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında bir süre yapılamayan ''Nöbetçi Noterlik'' uygulaması, 502 günlük aranın ardından, bugün yeniden başlıyor. 

''Nöbetçi Noterlik'' uygulaması, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında noterlik hizmetlerinin daha etkin, verimli ve hızlı yürütülmesi amacıyla 6 Nisan 2019 tarihinde başlatılmıştı. Uygulamaya Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda 17 Mart 2020 tarihinde ara verilmişti. 

Uygulamanın sürdüğü 6 Nisan 2019-17 Mart 2020 tarihleri arasında, nöbetçi noterlerce 810 bin 448 işlem yapıldı.

En çok araç tescil işlemi yapıldı

Hafta sonu hizmet veren nöbetçi noterlerde 544 bin 161 işlem ile en çok ikinci el araç alım satım işlemleri yapıldı. İkinci el araç alım satım işleminin yanı sıra nöbetçi noterliklerde 43 bin 950 sıfır araç tescil işlemi yapıldı.  Böylece nöbetçi noterliklerde toplamda tescil işlemi yapılan araç sayısı 588 bin 111 oldu. 

Uygulamanın hayata geçirildiği tarihten bu yana nöbetçi noterlerde yapılan toplam 810 bin 448 işlemin 4 bin 317’si konsolosluklarda gerçekleştirildi.

Talep var

Vatandaşlardan gelen yoğun talep ve normalleşme sürecine geçilmesiyle nöbetçi noterlik faaliyetlerinin tekrar başlatılmasına karar verildi. 

Uygulamayla özellikle iş yoğunluğu nedeniyle hafta içi noterlik işlemlerini yaptıramayan vatandaşlar, hafta sonunda noterlik hizmetlerinden faydalanabilecek. 31 Temmuz Cumartesi ve 1 Ağustos Pazar günü itibarıyla yeniden başlayacak uygulama kapsamında nöbetçi noterler 10.00-16.00 saatleri arasında gerekli önlemleri alarak hizmet verecek. Salgın öncesi faaliyet gösteren nöbetçi noterlik sayıları, özellikle de oto satışı yapılan yerler ile büyükşehirler başta olmak üzere yoğunluk yaşanan tüm il ve ilçelerde arttırılacak.

Nöbetçi noterliklerin listesi Türkiye Noterler Birliğinin internet sitesinde yer alacak. '' https://portal.tnb.org.tr/Sayfalar/NobetciNoterBul.aspx ''