Nüfus kayıt işleminde sesli onay alınacak

Nüfus kayıt işleminde sesli onay alınacak

Yeni doğan bebek için alınacak kimlik kartlarında kayıt öncesi bebeğin kimlikte yer alan bilgilerini sesli bir şekilde anne ya da babaya okuyacaklar.

A+A-

Nüfus müdürlüklerinde nüfus kağıdının yanlış düzenlenmesinin önüne geçilmesi için İçişleri Bakanlığı yeni bir önlem aldı. Nüfus Müdürlüğündeki görevlilerin nüfusa kayıt edilecek bebeğin bilgilerini anne ve babaya sesli okuyarak onlardan onay almasın sağlanacak.

Sesli Kimlik Dönemi Başlıyor

İçişleri Bakanlığı yeni bir yöntem deneyecek. Doğumdan sonra nüfus cüzdanı alımı sırasında karşılaşılan karışıklıkları önlemeyi amaçlayan uygulama ile bilgiler sesli olarak okunacak. Çocukların ad, doğum yeri, doğum tarihi veya cinsiyet bilgilerinin yanlış yazılarak bebeğin yanlış bilgiler tescil edilmesi vakalarının artması üzerine böyle bir uygulamayı hayata geçiriyor.

KİMLİKTE SESLİ UYARI DÖNEMİ

Bakanlık 81 ildeki nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüklerine gönderdiği yazı ile görevliler, kayıt öncesi bebeğin kimlikte yer alan bilgilerini sesli bir şekilde anne ya da babaya okuyacaklar. Daha sonra işlemi devam ettirip sonuçlandıracaklar.

HATALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Genelgede, daha önce yanlış bilginin ancak mahkeme kararıyla düzeltilebildiği, bu nedenle MERNİS uygulamasının başlatıldığı belirtildi. Uygulamayla çocukların bilgilerinin doğrulanması için ikinci kez veri girişi yapıldığı, farklılık bulunması halinde hata mesajıyla işleme devam edilmediği ifade edildi.