Numan Kurtulmuş ABD'nin vize yasağını eleştirdi

Numan Kurtulmuş ABD'nin vize yasağını eleştirdi

Numan Kurtulmuş Trump’un 7 Müslüman ülkenin vatandaşına uygulanması için koydurduğu vize yasağını eleştirdi.

A+A-

Numan Kurtulmuş Trump’un 7 Müslüman ülkenin vatandaşına uygulanması için koydurduğu vize yasağını eleştirdi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş "Amerika gibi bütün farklı dinleri ve etnik grupları bir arada bir kapta eriten bir millet olarak bilinen bir ülkede, bu kararın alınması son derece rencide edicidir. Doğru değildir" dediği açıklamasında ABD Başkanı Trump’un tutumunu eleştirdi. 

BAŞBAKANDA BU İŞ BÖYLE OLMAZ DEMİŞTİ

Aynı konuyla alakalı Başbakan Binali Yıldırım’da İngiltere Başbakanı Theresa May yaptıkları ortak basın açıklamasında "Duvarları yükselterek bu işi çözemeyiz" yorumunu yapmıştı.

KARAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Alınan kararın gözden geçirilmesi gerektiğini vurgu yapan Numan Kurtulmuş “Kararın gözden geçirilmesi gerekir” diyerek şunları söyledi:  “Bunu kabul etmek mümkün değil. Maalesef bu kararın arkasında son zamanlarda özellikle Batı dünyasında artan İslamofobiyanın, göçmen karşıtlığının, yabancı düşmanlığının çok büyük payı olduğunu düşünüyorum. Amerika gibi bütün farklı dinleri ve etnik grupları bir arada bir kapta eriten bir millet olarak bilinen bir ülkede, bu kararın alınması son derece rencide edicidir. Doğru değildir. Gerçekten de insanlar arasında ayrımcılık oluşturan bir karardır. Bu kararı düzelteceklerini ümit ediyorum." dediği açıklamada  “Hiçbir ülkenin vatandaşı kategorik olarak kötü olmaz” diyerek kategori ayrımı yapılmaması lazım dedi.

MÜSLÜMANLAR OLARAK BİZE GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR

Başta ABD olmak üzere batıda yansıtılmaya çalışılan İslamfobinin oluşmaması için uyanık olmalıyız diyen Kurtulmuş  “Her ülkenin vatandaşları arasında iyi insanlar olabileceği gibi, yasadışı insanlar da olabilir. Dolayısıyla demokratik devletlerin ve uluslararası camianın yapması gereken bu yasadışı veya terörle ilgili insanlar için bir network oluşturmak ve bunlarla mücadelede uluslararası koalisyonu güçlendirmektir. ABD ve diğer bütün Batı devletlerinin yapması gereken budur. Maalesef şu an birbiriyle paralel çalışan iki karanlık oda var. Biri İslamofobi ve yabancı düşmanlığı, diğeri İslam'ın aziz yüzünü kullanarak yeryüzünü kana bulayan DEAŞ benzeri terör örgütleri ve onların arkasındaki akıllar. Bunlar aynı amaca hizmet ediyor. İkisi de 1 milyar 700 milyon Müslüman'ın hayatını zehir ediyor. Buna karşı uyanık olmak lazım.” yiyerek Müslümanlar olarak bizlere görev düştüğünün altını çizdi.