NVIDIA GeForce RTX 3060 satışa sunuldu İşte fyat ve özellikleri

NVIDIA GeForce RTX 3060 satışa sunuldu İşte fyat ve özellikleri

NVIDIA Ampere mimarisiyle güçlendirilen GeForce GTX 1060'ın 10 katına kadar ışın izleme performansını sunan RTX 3060 329 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

A+A-

NVIDIA, dün akşam gerçekleştirdiği etkinlikte NVIDIA Ampere mimarisini yeni GeForce® RTX™ 3060 ekran kartını milyonlarca PC oyuncusu için hazır hale getirdiğini duyurdu. Verimli, yüksek performanslı mimarisi ve ikinci nesil NVIDIA RTX™ ile RTX 3060, NVIDIA DLSS ve diğer teknolojileriyle donanım ve ışın izleme teknolojisi desteğini bir araya getiriyor.   GeForce RTX 329 dolardan başlayan fiyatlarla oyuncularla buluşacak.

NVIDIA’nın 60 sınıfı ekran kartları geleneksel olarak Steam'deki oyuncuların favori oyun kartları olmuş ve GTX 1060’ın, 2016 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana GPU oyun listelerinin zirvesindeki pozisyonu istikrarlı bir şekilde korumuştur. Bugün GeForce oyuncularının yaklaşık yüzde 90'ı GTX sınıfı bir GPU’ya sahip.

NVIDIA Küresel GeForce Pazarlama Başkan Yardımcısı Matt Wuebbling “Oyun sektöründeki standartları hızla yeniden tanımlayan ışın izleme teknolojisi durdurulamaz bir şekilde gelişiyor. Ampere mimarisiyle birlikte NVIDIA şimdiye kadarki en hızlı satış rekorunu kırdı ve bu sayede RTX 3060, RTX 30 serisi teknolojisini dünyanın her yerinden milyonlarca oyuncuyla bir araya getirmeyi başardı” şeklinde konuştu.

Yepyeni oyunlarla birlikte sinematik grafikler ve gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi sayesinde daha büyük dünyaların kapıları aralanırken bu oyunlar sadece RTX destekli platformlarda oynanabilecek. GeForce RTX 3060, GTX 1060'ın iki katı raster performansına ve 10 katı ışın izleme teknolojisi performansına sahip. Bu sayede Cyberpunk 2077 ve Fortnite gibi son teknoloji oyunlar saniyede 60 karede RTX teknolojisiyle müthiş bir performans artışının yakalandığı güçlü bir oyun PC platformunun temeli oluşturacak.

RTX 3060 şu özelliklere sahip:

13 gölgelendirici-TFLOP
Işın izleme desteği için 25 RT-TFLOP
NVIDIA DLSS desteğine güç sağlamak için 101 tensör-TFLOP (Derin Öğrenme Süper Örnekleme)
192 bit bellek arayüzü
12 GB GDDR6 bellek