Orman yangınlarıyla mücadele devam ediyor

Orman yangınlarıyla mücadele devam ediyor

Türkiye’nin farklı bölgelerinde 28 Temmuz 2021 tarihinden itibaren çıkan yangınların kontrol altına alınıp, söndürülmesine yönelik yürütülen çalışmalar devam ediyor.

A+A-

28 Temmuz tarihinden itibaren yurdun farklı bölgelerinde çıkan orman yangınlarına karşı mücadelenin devam ettiği, çıkan 112 yangından 107’sinin kontrol altına alındığı açıklandı.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde 28 Temmuz 2021 tarihinden itibaren çıkan yangınların kontrol altına alınıp, söndürülmesine yönelik yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Orman Genel Müdürlüğü, başta Antalya Manavgat, Muğla Marmaris, Adana, Mersin olmak üzere son 4 günde çıkan 112 orman yangınından 107’sinin ekiplerin üstün gayreti ile kontrol altına alındığını açıkladı. İki ilde devam eden 5 yangının ise kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiği, ekiplerin aynı zamanda 4 gün içerisinde toplam 62 adet kırsal alan yangınına da müdahale bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, ‘’Ekiplerin üstün gayretleri ile mücadele ettiği orman yangınlarında, 13 uçak, 9 insansız hava aracı, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri, 1 insansız helikopter, 708 arazöz ve su ikmal aracı, 120 iş makinası ve yaklaşık 4800 personel görev yapıyor’’ denildi.

7’den 70’e tüm vatandaşların seferber olduğu orman yangınlarında tüm kamu kurum ve kuruluşları da üstün gayretleriyle Orman Genel Müdürlüğüne destek verdiğine vurgu yapılan açıklamada, dost ve komşu ülkelerin de sağladıkları desteklerle mücadeleye güç kattıklarının altı çizildi. Orman yangınlarının devam ettiği süreçte, özellikle sosyal medyada ortaya çıkan asılsız iddialara itibar edilmemesinin istendiği Orman Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında, resmi kaynakların bilgilendirmeleri dışındaki paylaşımların dikkate alınmamasının önemine işaret edildi.

 Açıklamada, ‘’​​​28 Temmuz’dan bu yana Türkiye’nin pek çok noktasında meydana gelen orman yangınlarına verdiğimiz mücadelede orman teşkilatı olarak iki kahramanımızı şehit vermenin büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. Yine yangınlardan etkilenen 3 vatandaşımızı da kaybetmenin hüznü içerisindeyiz. Hakk’ın rahmetine kavuşan Erdal Tovka ve Yaşar Cinbaş şehitlerimizin, yangınlara yardım için koşarken hayatını feda eden Şahin Akdemir’in, yangından etkilenerek hayatlarını kaybeden Osman ve Şehri Kardaş’ın hatıralarını yeşil vatanımızda yaşatmaya devam edeceğiz’’ ifadeleri kaydedildi.