ÖSYM'den Puan Türü Değişikliği Açıklaması

ÖSYM'den Puan Türü Değişikliği Açıklaması

4 Nisan'da başlayan LYS başvurularının bugün sona ereceği belirtildi.

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuruların 17 Nisan 2017 tarihinde sona ereceği ve sürenin uzatılmayacağı ifade edildi.

LYS başvuruları ile sınav ücreti bilgilerinin ÖSYS kılavuzunda yer aldığı belirtilerek, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak adaylar için saat 23.59'da sona ereceği vurgulandı.

Ayrıca Başvuru süresinin bugün sona ereceği ve sürenin uzatılmayacağı belirtildi..

Puan Türü Değişikliği Açıklaması

ÖSYS tarafından yapılan açıklamaya göre YGS puanı ile öğrenci alacağı duyurulan bazı programlara LYS puanı ile öğrenci alınmasına karar verildiği duyuruldu.

Yapılan Açılama Şu şekilde;

Bugün, 2017-ÖSYS’de bazı programlarda puan türü değişikliğine gidildiğine ilişkin yapılan bir duyurunun yanlış anlaşılması üzerine Kurulumuzca bir açıklama yapılması gereği hâsıl olmuştur.

Duyuruda belirtilen düzenleme Yüksekokuldan Fakülteye dönüşen sadece Perfüzyon ve Antrenörlük Eğitimi programlarına ilişkindir. Karar YGS ile öğrenci alan diğer programları kesinlikle kapsamamaktadır. Bu iki program dışında başkaca programlar için bir değişiklik söz konusu değildir.

Bu iki programdan Perfüzyon programı, sadece bir üniversite bünyesinde yer almakta idi. Bu program Yüksekokul bünyesinden Fakülte bünyesine aktarıldığı için puan türü de zorunlu olarak LYS’ye dönüştürülmüştür.

Yüksekokul bünyesinde “Merkezi Yerleştirme” ile öğrenci alan Antrenörlük Eğitimi programı da, sadece bir üniversite bünyesinde yer almakta idi. Bu program da Yüksekokul bünyesinden Fakülte bünyesine aktarıldığı için puan türü de zorunlu olarak LYS’ye dönüştürülmüştür. “Özel Yetenek Sınavı” ile öğrenci alan Antrenörlük Eğitimi programları geçmişte olduğu gibi bu yıl da YGS ile öğrenci almaya devam edecektir.

Görüldüğü üzere bahse konu değişiklik sadece iki üniversitenin iki programı ile sınırlıdır. Bu iki program dışında başkaca programlar için bir değişiklik söz konusu değildir.