Otizm tedavisinde yeni metotlar

Otizm tedavisinde yeni metotlar

Otizm’li insanlar üzerinde yapılan bir araştırma ile yeni bulgulara rastlayan bilim adamları hastalığın tedavisi için yeni yollar ve metotlar bulunabileceğini belirtiyorlar.

A+A-

Bilim adamları otizm için yeni tedavi yöntemi geliştirilebileceğini keşfettiler. Otizm’li insanlar üzerinde yapılan bir araştırma ile yeni bulgulara rastlayan bilim adamları hastalığın tedavisi için yeni yollar ve metotlar bulunabileceğini belirtiyorlar.

OTİZMİN TEDAVİSİ İÇİN YENİ UMUTLAR

Beynin otizm spektrum bozukluğundan (OSB) den etkilen bir bölümünün olduğunun keşfedildiği araştırma ile bu yeni keşif sayesinde OSB hastalığının tedavisi için yeni yöntemler geliştirilebileceğini belirtiliyor.

OSB’li hastaların MRI’ları normal insanların MRI ile karşılaştırıldı

İsviçre'deki Zürih Federal Teknoloj Ensititüsü'nde yapılan bir araştıra ile otizmin tedavisi çığır açacak bir keşfe imza attılar. Nörolog Dr. Joshua Henk Balsters başkanlığındaki araştırma ekibi otizm için daha etkin tedavi yöntemleri geliştirilmesi için kullanılabilinecek yeni bir keşif yaptılar. Beyninde sorun olmayan gönüllü hastalar ile OSB hastalarının MRI testleri üzerinde yapmış oldukları araştırmada iki grubun beyin MRI’larında özel bölümlerde farklılıklar keşfettiler.

ARAŞTIRMA SONUCU BRAIN (BEYİN) DERGİSİNDE YAYINLANDI

Araştırma sonucu Brain (Beyin) dergisinde yayınlanarak tıp dünyasına duyurulan yeni keşif sayesinde OSB hastalığında kullanılmak üzere yeni teknikler geliştirilmesinin önü açılacak. OSB’li hastalar bazı durumlara karşı normal insanların vermiş olduğu tepkileri veremiyorlar. Bu kişilerde “Sosyal öngörü hatası” adı verilen mekanizma çalışmıyor. O nedenle de normal insanlar için şaşkınlık yaratan durumlarda ya da hazırlıksız yakalanma durumların OSB’li hastalar normali insanların verdiği sosyal tepkiyi veremiyorlar.

YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİNİN ÖNÜ AÇILACAK

Araştırmanın başında bulunan Nörolog DR Balsters, "OSB rahatsızlığı olan kişiler başkalarının beklentilerini anlayamadıkları gibi, beyinlerinde diğer insanlarda şaşırtıcı bir durum meydana geldiğinde sıradan bir tepki verme eksikliği mevcut. Yaptığımız keşif bizi heyecanlandırdı. Zira bu keşif yeni terapi ve ilaç tedavileri için yeni bir alan açtı" diyerek bu buluşun OSB’nin tedavisi için yeni tedavi yöntemlerinin kapılarını açacağını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler