Otizmin tedavisinde kök hücre umudu

Otizmin tedavisinde kök hücre umudu

Günümüzde otizmin tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılsa da, bunların en yenisi kök hücre tedavisi.

A+A-

Kordon kanının kanser ve Akdeniz anemisi başta olmak üzere, 80'den fazla kan hastalığının tedavisinde kullanıldığını dile getiren Yaşam Bankası Sağlık Hizmetleri Laboratuvar Sorumlu HekimiDoç. Dr. Hatice Uludağ Altun, “Kordon kanı artık sadece kan hastalıklarında değil, yapılan deneysel çalışmalar sonucunda otizm gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde de umut oluyor” dedi

Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek, her anne-babanın en büyük hedefidir. Bazen doğumun ardından bebekte fiziksel rahatsızlık görülmese de, ilerleyen dönemlerde otizm gibi nörolojik hastalıklara rastlanması hayli yüksek bir olasılık. Günümüzün vebası olarak nitelendirilen otizm,ölümcül olmasa da yaşamsal bir hastalık. Beyin hasarı nedeniyle otistik bir çocuğun tamamen normale dönme şansı çok düşük olsa da bu konuda yapılan çalışmalar yıllardır hız kesmiyor ve yüz güldürücü sonuçlar alınıyor.

Kordon kanından elde ediliyor

Günümüzde otizmin tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılsa da, bunların en yenisi kök hücre tedavisi.Günümüzde kordon kanı saklanması yöntemiyle elde edilen kök hücreler, kendini sürekli yenileme ve farklı hücre tiplerine dönüşebilme yeteneğine sahip olduğundan, organları, dokuları, kan hücrelerini ve bağışıklık sistemini yeniden inşa etme özelliğine sahip. Kök hücrenin en saf halini içermesi ve çok zengin kök hücre kaynağı olması açısından kordon kanı,kanser ve Akdeniz anemisi başta olmak üzere 80’den fazla kan hastalığının tedavisinde kullanılıyor.

Nörolojik hastalıklarda da kullanılıyor

Avrupa’nın en güçlü aile biyobankasıFamiCordGroup’un Türkiye’deki iş ortağı Yaşam Kordon Kanı Bankası, Türkiye’de kordon kanı saklama oranının artması için 14 yıldır yoğun faaliyet gösteriyor.Yaşam Bankası Sağlık Hizmetleri Laboratuvar Sorumlusu Doç. Dr. Hatice Uludağ Altun, kordon kanının bilinen ve etkinliği kanıtlanmış kan hastalıklarının dışında, yapılan çalışmaların sonucundaartık otizm gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde de umut olduğunu söyledi. Otizmin beyin hasarıyla ilgili bir durum olarak kendini gösterdiğini belirten Altun, “Otizmli çocuğun normal bir birey haline gelmesi çok zor. Buna karşılık, beyin hasarının minimuma indirilmesi amacıyla kordon kanı ya da kordon dokusu kök hücre nakli kullanılmaya başlandı” dedi.

Sinir yollarında yeniden yapılanma

Hatice Uludağ Altun, kordon kanının sinir yollarındaki yeniden yapılanma, vücudun kendi onarımının desteklenmesi ve damar yapılarının yenilenmesini sağlaması nedeniyle otizmin tedavisinde kullanıldığını söyledi. Altun, kordon kanındaki kök hücrelerin sadece kan hastalıklarında değil aynı zamanda nörolojik hastalıkların tedavisinde de pozitif etkilerinin güçlü olduğunu kaydetti.

İlk 6 ay içinde iyileşme gözleniyor

Hatice Uludağ Altun şöyle devam etti: “Duke Enstitüsü tarafından, yaşları ortalama 4.6 olan 25 otizm teşhisi konulan çocukta,kendi kordon kanları kullanılarak tek bir seferde damardan serum halinde verildiği bir çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışmayla damardan verilen kök hücrelerin öncesi ve sonrasında,6’ncı ve 12’nci aylarda çocuklardaki davranışsal ve fonksiyonel özellikleri incelenmeye alındı. Uygulama sonrası, davranışsal iyileşmelerin ilk 6 ay içinde gözlemlendiği, çocuklardaki sosyal uyarılara verilen yanıt, kendilerini ifade etme becerileri ve sözcük dağarcıklarında gelişme olduğu belirtildi. Bu çalışmanın, çocuklardakendi kordon kanı kullanılarakgelecekte yapılacak çalışmalara temel oluşturacağı kaydedildi.”

Tedavisi belli olmayan hastalıklara da çare olabilir

Yaşam Kordon Kanı Bankası’nın bağlı bulunduğu FamiCordGroup bünyesinde otizm tanısı konmuş 2 hastaya kordon kanı ile nakil yapıldığını vurgulayan Hatice Uludağ Altun; “3-24 yaş aralığındaki 41 hastaya da kordon dokusu kök hücre nakli yapıldı. Bu nakiller 2014-2017 yılları arası uygulandı. Yine yakın bir dönemde, Türkiye’den bir otizmli çocuğumuz Yaşam Bankası aracılığıyla ve FamiCordGroup’un desteği ile Wroclaw-Polonya’daki tedavi merkezine yönlendirildi. Bu çocuğumuzunkök hücre tedavisi devam ediyor. Şu ana kadar yapılan ve gelecekte yapılacak daha kapsamlı çalışmalar, doğum sonrasında saklanan kordon kan ve dokusununotizm başta olmak üzere tedavisi henüz belli olmayan birçok hastalığın tedavisinde de etkiliolabileceğini düşündürmektedir” diye konuştu.