Özel Olimpiyatlar Ulusal Oyunları Denizli’de başlıyor

Özel Olimpiyatlar Ulusal Oyunları Denizli’de başlıyor

Ulusal Oyunlar, 11 Ekim’de Pamukkale Üniversitesi’nde başlıyor. 3 gün sürecek oyunlara Türkiye’nin 32 ilinden 1.250 kişinin üstünde katılım bekleniyor

A+A-

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, çeşitli spor dallarında diğer bireylerle bir araya getirerek toplumsal hayata katmayı hedefleyen Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin ulusal çaptaki en büyük organizasyonu olan Ulusal Oyunlar, 11 Ekim’de Pamukkale Üniversitesi’nde başlıyor. 3 gün sürecek oyunlara Türkiye’nin 32 ilinden 1.250 kişinin üstünde katılım bekleniyor.

Dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonlarından biri olan Special Olympics’in bir parçası olarak faaliyet gösteren Özel Olimpiyatlar Türkiye, farklı bölgelerde düzenlediği etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor.

Temelleri, 1982 yılında merhum iş adamı Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye tarafından düzenlenen ve ulusal çaptaki en büyük organizasyon olan Pamukkale Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Ulusal Oyunları, 11-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

Karma futbol, karma basketbol, karma voleybol, karma bocce, atletizm, masa tenisi, ve yüzme dahil toplam 7 branşta ter dökecek olan zihinsel engelli “özel sporcular”, turnuva coşkusunu doyasıya yaşayacak. Ulusal Oyunlar ’da bu yıl Türkiye’nin 32 ilindeki 89 farklı kurumdan gelen 600 Özel ve 160 Partner sporcu mücadele edecek. Organizasyona 300 gönüllü, 200 antrenör ve öğretmenin yanı sıra destek veren doktorlar, teknik branş sorumluları ve ailelerle birlikte 1.250 kişinin üstünde katılım bekleniyor