Özgür Özel: Anketlerde kararsızların oyu hayır tarafına geçti

Özgür Özel: Anketlerde kararsızların oyu hayır tarafına geçti

Özgür Özel yaptığı açıklamada Ak Parti’nin de yaptırdığı anketlerde %20 civarı olan kararsızların oylarının “Hayır” olarak değişmesinden dolayı değişiklik paketinin Cumhurbaşkanı’na sunulmak üzere 8 gündür mecliste bekletildiğini savundu.

A+A-

Anayasa değişikliği için meclisten geçen paket neden 8 gündür TBMM’de bekletiliyor bunun nedeni olarak CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür ÖzelAnketlerde kararsızların oyu hayır tarafına geçti o nedenle” bekletiliyor dedi.

Özgür Özel yaptığı açıklamada Ak Parti’nin de yaptırdığı anketlerde %20 civarı olan kararsızların oylarının “Hayır” olarak değişmesinden dolayı iktidar partisi tarafından hızlıca geçirilen değişiklik paketinin Cumhurbaşkanı’na sunulmak üzere 8 gündür mecliste bekletildiğini savundu.

ÇOK HIZLICA GEÇEN TASLAK TBMM’DE BEKLİYOR

Manisa milletvekili Özel, şöyle konuştu çok hızlı şekilde genel kuruldan ve meclisten geçen değişiklik paketinin neden Cumhurbaşkanı’na gönderilmediği ile alakalı olarak şunları söyledi: "10 gün süreyle gece- gündüz görüşüldü. Komisyonda konuşmak isteyenler yeterlilik önergeleriyle susturuldu. Çünkü çok aceleleri vardı. Daha sonra Genel Kurul'a geldi. 9 Ocak günü Genel Kurul'da görüşülmeye başlandı, 12 gün boyunca görüşüldü. Genel Kurul'da yaşanan zaman baskısını, kavgaları zaten herkes biliyor. 21 Ocak'ta Genel Kurul'dan geçti. İki gün geç olsa ne olur sorumuza 'kaybedecek zamanımız yok, zaten metin değişmedi, komisyondan geldiği gibi onaylandı.”diyerek hızlıca meclisten geçen taslağın daha mecliste beklediğine vurgu yaptı.

CUMHURBAŞKANI ANINDA ONAYLACAKTI

Manisa milletvekili Özel, kararsızların oylarının hayır tarafına kaydığını belirttiği açıklamasında "Yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'a gider, ertesi gün onaylanır. Mart'ın sonunda referandum olur' diyorlardı. 21 Ocak'ta geçti. Meclisten 8 saat içinde yollanabilecek olan metin 8 gündür mecliste tutuluyor. Cumhurbaşkanı, 'Arkadaşlar yollarsa hemen onaylayacağım' demişti. Arada bir tek fark var. Anayasa görüşmeleri başlarken 'hayır' diyenler 'Evet' diyenlerin iki puan gerisindeydi. Yüzde 43'e yüzde 41'di. Kimsenin anketi kimseden gizli değil artık. Şu an 'hayır' oylarının 'evet'lerin 6 puan önüne geçmesini hiçbirisi beklemiyordu." diyerek hayır oylarının evet oylarından fazla olduğunu iddia etti.

HAYIR OYLARI 6 FARK ATTI

Özel kararsız olanların anayasadaki değişiklik konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları bu nedenle de taslağın içeriğinin anlaşılması ile kararsızların oylarının hayır tarafına kaydığını belirti: "Kararsızlar, metni bilmediklerini, değişiklikten haberlerinin olmadığını söylüyordu. Komisyondaki tartışmalar, genel kuruldaki direnişle vatandaş metni öğrendi. Kararsızlar, 'hayır' demeye başladı. 6 puan ile ilk kez 'hayır', 'evet'in önünde. Bu bütün hesapları bozdu. Şimdi harıl harıl anket yaptırıyorlar. Kararsızlar niçin 'hayır'a geçti diye bakıyorlar. Hani 26 Mart'ta referandum olacaktı? Dizler titriyor, mecliste bekletiyorlar. Koskaca gazi meclisi siyasi hedefleri için oyuncak haline getirdiler. Çünkü gittiğinde, Cumhurbaşkanı'na 'neden onaylamıyorsun? diyecekler. 15 günde orda bekleyebilir. Mümkün olduğu kadar geciktiriyorlar. Bundan sonra her yolu deneyerek bu referandumu yaptırmamaya çalışmaları sürpriz olmasın." Hayır oylarının 6 puan fark attığını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler