Özhaseki: İstanbul'da 7 Milyon konutun yenilenmesi gerekiyor

Özhaseki: İstanbul'da 7 Milyon konutun yenilenmesi gerekiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan İstanbul’daki 6-7 milyon konutun yenilenmesi gerektiği görüşüne ilçe belediyelerinden tam destek.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaşanması muhtemel bir depremde büyük hasara neden olabilecek binaların yıkılıp yenilenmesi gerektiğini belirttiği açıklamada şunlara değindi: “6-7 milyon binanın yenilenmesi, sağlam hale gelmesi gerekli. Özelikle en büyük risk İstanbul’da. 4 fay kırığı var. Dördünün zamanı dolmuş. Fay kırıklarının hepsi her an patlayabilir” diyerek depremde can kaybı oluşturması muhtemel binaların yıkılması gerektiğini söyledi. Bakan’ın bu sözlerine hem AKP'li hem de CHP'li ilçe belediye başkanlarından tam destek geldi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın dönüşümü başarmalıyız diyerek “Kentsel dönüşümü başaramazsak Allah korusun yıkıcı bir depremde İstanbul, Türkiye’nin kıyameti olur” diyerek kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğuna vurgu yaptı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise riskli yapıları unutmamak gerektiğini belirttiği “Deprem ve riskli yapılar konusunu sürekli gündemde tutmalıyız. Öncelikle hükümetin, yerel yönetimlerin ve devlet kademelerinin, STK’lar dahil olmak üzere riskli yapılar konusundaki çalışmaları artırarak devam ettirmesi gerekiyor” diyerek STK’ların çalışma yapması gerektiğini belirtti.

ZEYTİNBURNU’NDA 17 BİN BİNA VAR

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ilçesinde yer alan sorunlu binalar hakkında verdiği bilgilere göre “İlçemizde yaklaşık 17 bin bina var. Yapı stoğunun yüzde 50’sinden fazlasında sorun var. Sağlam diyebileceğimiz bina sayısı çürüklerden daha az. Gölcük depreminden önce yapılan binalar normal mühendislik hizmeti almış olsa da sağlam diyemeyiz. Çürük binaları 30 yıl içinde yıkıp yeniden yapalım perspektifinin üzerinden 16 yıl geçti. Hedefimiz 14 yıllık süreçte çürük yapıların tamamının dönüştürülmesi. Başarmamız biraz da vatandaşın tutumuna bağlı. Kentsel dönüşümü başaramazsak, Allah korusun yıkıcı bir depremde İstanbul, Türkiye’nin kıyameti olur. Maalesef hem ilçemizdeki, hem de kent genelindeki binaların birçoğu deprem için hazır değil.” diyeek Gölcük depreminin unutulmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler